banner15

Heniye: Batı İkiyüzlü Davranıyor

Hamas'ın başbakan adayı İsmail Heniye, The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, ekonomik tehditler yüzünden Batı'yı ikiyüzlülükle suçladı. Yurtdışı gezilerini sürdüren Hamas heyeti, haftaya Suudi Arabistan'a gidiyor.

Heniye: Batı İkiyüzlü Davranıyor

İngiliz The Guardian gazetesi bugünkü bir haberinde "Hamas Lideri, Ekonomik Tehditleri Yüzünden Batı'yı İkiyüzlülükle Suçluyor" başlığını kullandı. Gazetenin Gazze'deki muhabiri İsmail Heniye'yle yaptığı röportajın ardından, İsrail'i tanımaları, barış anlaşmalarına saygılı olmaları ve şiddetten vazgeçmeleri için kendilerine yapılan baskıyı "ucuz şantaj" olarak nitelendirerek, "Ne 1967 sınırlarını tanımaları, ne de Filistin halkının seçimine saygı göstermeleri...İsrail'den hiçbir şey istemiyorlar" yorumunda bulundu. Guardian haberinde, Ariel Şaron hükümetinin bazı üyelerinin geçmişte Filistin devleti kurulmasına karşı kampanya yürüttüklerini hatırlatarak, hatta bu kişilerin bazılarının Araplar için etnik temizlik önerdiklerine dikkat çekti. Hamas'ın meclis grubu başkanı Salih Bardavil, bu noktada Washington'un kendilerine önyargılı yaklaştığına işaret ederek, "Amerika sadece bir gözüyle görüyor, bir kulağıyla işitiyor" dedi. Guardian ise başyazısında Hamas ve İsrail'i ima edip "Görüşmeliler" yazdı. Gazeteye göre kimse Hamas'ın Oslo Anlaşmaları'nı kabul etmemesine şaşırmamalı zira İsrail bile bu anlaşmaların öldüğünü belirtmişti. Guardian başyazısını, "Hamas, Ortadoğu'nun yeni bir gerçeğidir. İki azılı düşmanın birbirleriyle iş yapmasını daha zorlaştırdığı da bir gerçek; ancak taraflar sonuçta görüşmeliler. Yoksa ölmeye devam edecekler" uyarısıyla noktaladı. 

Hamas heyeti Arabistan'a gidiyor

Hamas'ın Politböro şefi Halid Meşal, önümüzdeki hafta Suudi Arabistan'a resmî bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi. Suudi Arabistan'da yayınlanan Ukaz gazetesine konuşan Meşal, söz konusu ziyarette Filistin'deki hükümet kurma çalışmalarının ele alınacağını söyledi. Meşal, ziyaretin Suudi Arabistan'ın uluslararası siyasi bir oyuncu olmasına ve Filistin davasının önde gelen savunucusu haline gelmesine olanak sağlayacağını ifade etti. Ukaz gazetesi, Kral Abdullah bin Abdülaziz'le görüşecek Halid Meşal'in; Türkiye, İran ve Rusya gezileri hakkında bilgi vereceğini yazdı. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, dün gazetecilere yaptığı açıklamada Hamas'ın ziyaretini memnuniyetle karşılayacaklarını iafde etmişti. Görüşmelerde ayrıca İsrail'in Hamas liderlerine yönelttiği ölüm tehditleri de ele alınacak. İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, dün yaptığı açıklamada, Filistin seçimlerinin galibi Hamas'ın saldırı düzenlemesi halinde, başbakan adayı İsmail Haniye'nin İsrail'in hedefi olacağını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48