banner15

Heniye: Batı ile müzakerelere hazırız

Hamas lideri, ABD ve AB de dahil olmak üzere uluslararası toplum ile diyaloğa hazır olduklarını söyledi

Heniye: Batı ile müzakerelere hazırız

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hamas lideri İsmail Heniye, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği de dahil olmak üzere uluslararası toplum ile diyaloğa hazır olduklarını söyledi.

AFP haber ajansına açıklamalarda bulunan Heniye, "Hamas dünya ile, uluslararası toplumla, ABD, Orta Doğu Dörtlüsü ve Avrupalılar ile diyaloğa hazır" dedi.

Batılı ülkeler tarafından 'terörist organizasyon' olarak nitelenen ve tüzüğündeki İsrail'i tanımayı reddeden maddeler nedeniyle eleştirilen Hamas'ın lideri, "Önce bizi tanımak zorundalar, asıl kurban olan Filistin halkınının haklarını" diyerek, Hamas'ın 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini tekrarladı.

Heniye, Hamas'ın Ortadoğu Dörtlüsü (ABD, AB, Rusya ve Birleşmiş Milletler) tarafından yapılan teklifi, bir diyalog ortamı oluşması için "uzun süreli ateşkes de dahil olmak üzere" kabul etmeye " siyasi açıdan yakın" olduklarını da açıkladı.

Heniye Filistin'de uzlaşma sağlanması ve "Kudüs dahil tüm Filistin'de" adil seçimler için çalışmaya devam edeceklerini de söyledi.

Filistinli taraflar arasında uzlaşma görüşmelerinin sürdüğünü hatırlatan Hamas lideri, "imza için güçlü bir talep var" dedi,

"ABD ve İsrail uzlaşma istemiyor ama biz bunu sağlamakta kararlıyız" şeklinde konuştu.

İlgili haber: El Fetih ve Hamas aracısız uzlaşmayı deneyecek


 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 17:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48