Heniye, Erdoğan ile telefonla görüştü

Gazze'deki Hamas hükümetinin lideri İsmail Heniye, Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı.

Heniye, Erdoğan ile telefonla görüştü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Gazze'deki Hamas hükümetinin lideri İsmail Heniye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak İskenderun'daki terör saldırısı ve Gazze'ye yardım götüren gemilere yapılan saldırıdan dolayı taziyelerini iletti.

Edinilen bilgiye göre, Heniye görüşmede, saldırıda hayatını kaybeden Türklerin, aynı zamanda Kudüs'ün, Filistin'in ve Gazze'nin de şehitleri olduğunu belirtti.

Saldırının olduğu günün Gazze'de resmen "Hürriyet Günü" ilan edildiğini belirten Heniye'nin, Gazze Limanı'ndaki meydana da Hürriyet Meydanı adı verilerek, saldırıda hayatını kaybedenlerin adlarının buraya dikilecek anıta yazılacağını dile getirdiği bildirildi.

İnsani yardım konvoyuna katılanlara Filistin Nişanı verileceğini belirten Heniye'nin, Başbakan Erdoğan'ın bugün TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmanın bütün Gazzelilerde çok derin bir minnet ve şükran duygusuna yol açtığını söylediği belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın da görüşmede İsmail Heniye'ye, saldırı sonrası Türkiye'nin başlattığı girişimler hakkında bilgi verdiği bildirildi. Filistinlilerin ve Gazzelilerin asla yalnız olmadıklarını belirten Başbakan Erdoğan'ın, "İsrail'in bu hukuksuzluğuna dünya milletlerinin daha fazla göz yumamayacağını, Gazze'ye insani yardım konvoyuna katılan 32 milletten, farklı dinlerden gönüllülerin oluşturduğu tablonun da bunun açık bir göstergesi olduğunu" kaydettiği öğrenildi.
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 01:41
banner53
YORUM EKLE

banner39