banner39

Heniye, Gazze'de Adams'la görüştü

Heniye ile görüşen Sinn Fein lideri Gazze'nin büyük bir hapishaneye benzediğini söyledi.

Arşiv 09.04.2009, 16:37 09.04.2009, 22:29
Heniye, Gazze'de Adams'la görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'de Hamas hükümeti başbakanı İsmail Heniye, İrlanda Sinn Fein lideri Gerry Adams ile Gazze'de görüştü.

Gerry Adams, Hamas dahil çatışan taraflar arasında bir uzlaşma sağlanmasına yardım amacıyla bölgeye geldi. Gerry Adams daha önce İngiltere'ye karşı bağımsızlık mücadelesi veren bir İrlanda grubunun lideri idi. Sonra İngiltere ile barış anlaşması imzalandı ve şimdi Kuzey İrlanda'da yönetimi paylaşıyorlar.

Maan haber ajansının bildirdiğine göre, dün gece gerçekleşen görüşmede, Filistinli Hamas grubunu dışlayan uluslararası toplumun, Aralık ve Ocak'ta, İsrail'in Gazze'deki katliamının yolunu açtığını söyleyen Heniye, "Seçimlerde çoğunluğu ele geçirdiğimizde, bizim hükümetle anlaşma yapmayı reddettiler, bunun yerine siyasi ve ekonomik olarak kuşattılar, sonra da İsrail uluslararası yasaklanan silahlar dahil bütün kuvvetlerini kullanarak Gazze Şeridi'ne askeri saldırı başlattı. İsrail'in askeri başarısı sadece masun erkek, kadın, çocuk ve polisleri katletmek oldu." dedi.

Mısır arabulucuğunda Hamas ile yapılan barış görüşmelerinin başarısızlığının sebebinin İsrail'in anlaşılmaz talepleri olduğunu belirten Hamas lideri, İsrail'in hala Gazze'yi kuşatma altında tuttuğuna dikkat çekti.

Gazze'de bulunmaktan ve Filistinli halkı ile dayanışma içinde bulunmaktan memnun olduğunu söyleyen Adams, İrlanda halkının büyük bir çoğunluğunun Filistinlileri desteklediğini ve Filistin'deki durumu yakından takip ettiklerini belirtti.

Gazze'deki durumun "büyük bir hapishaneye" benzediğini kaydeden Adams, "Doğrudan Sayın Heniye'ye konuştuğuma memnunum. Kendisine Sinn Fein'in görüşünü açıkladım. Bütün düşmanlıkların ve bütün tarafların silahlı eylemlerinin tamamen durması gerekli. Filistin ve İsrail halklarının kaderleri aynı, birlikte yanyana yaşamak zorundalar. Çoğu insanın barış istediğine inanıyorum. Sayın Heniye ile görüşmemden sonra bu konuda bir ilerleme olabileceğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Gerry Adams, "Filistin halkı, İsrail liderliği ve halkı arasında bir diyalog olması gerektiğini devamlı söylüyorum. İrlanda'da olan budur." dedi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?