banner15

Heniye: Kaldırım kenarında bekleyen başbakan

Eş-Şarku’l Evsat gibi, Birleşik Arap Emirlikleri El-Halic gazetesi ve Katar Er-Râye gazetesi de bu haber için İsmail Heniye’yi Gazze’ye geçmeyi beklerken kaldırım kenarına ilişmiş ve kollarını birbirine kavuşturmuş bir halde endişeli gözlerle etrafı seyre

Heniye: Kaldırım kenarında bekleyen başbakan

15 Aralık 2006 Cuma

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Vatan kurtaran gözyaşları!

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında ilginç bir haber var. Haberde Kuveyt Emiri ve Lübnan Başbakanı’nın gözyaşlarının ülkelerini kurtardığı öne sürülüyor.

 

Haberde, insanların liderlere çıkarlarından başka bir şey düşünmeyen ve diğer insanlardan farklı kimseler gözüyle baktığı fakat liderlerin de diğer insanlar gibi sevinip üzüldükleri belirtiliyor.

 

Haberin başlığı şöyle : “Liderler göz yaşlarını tutamadılar ve vatanı ilgilendiren önemli konumlarda gözyaşlarına teslim oldular. Şeyh Cabir’in gözyaşları Kuveyt’i halkına geri döndürdü ve Es-Senyora’nın ağlaması israil’in Lübnan’a açtığı savaşı durdurdu.”

 

Haberde; Kuveyt Emiri Şeyh Cabir’in Saddam Hüseyin ülkesini işgal ettiğinde ağladığı, Japon Kralı Hirohito’nun ülkesinin teslim anlaşmasını imnzalarken ağladığı, baba Bush’un Clinton karşısında aldığı seçim yenilgisi nedeniyle ve oğul Bush’un da 11 Eylül saldırılarının ardından ağladığı yazıyor.

 

Mecdi Kamil imzasıyla yayınlanan haberde, Lübnan Başbakanı Fuad Es-Senyora’nın 7 Ağustos’ta Beyrut’ta Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısının açılış konuşmasını yaparken ülkesinin durumuna üzülerek gözyaşlarını tutamadığı ve bunun da savaşı durduran süreci başlattığı kaydediliyor.

 

 

Heniye: Kaldırım kenarında bekleyen başbakan

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi, “İsrail Heniye ile pazarlık yaptı: Dönüş.. veya paralar” başlığıyla manşetten verdiği haberde, Filistin Başbakanı İsmail Heniye’nin yardım toplamak için çıktığı geziden Gazze’ye eli boş döndüğü yazıyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat, bu haber için Heniye’yi Gazze’ye girmek için kaldırım kenarına ilişmiş beklerken ve endişeli bakışlarla etrafı seyrederken gösteren bir resim kullanmış.

 

Haberde, İsrail’in Heniye’yle Filistin halkı için topladığı milyonlarca doları bırakma ve Gazze’ye girme arasında seçim yapmaya zorladığı ve Heniye’nin de paraları bırakıp Gazze’ye dönmeyi seçtiği öne sürülüyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinde de, İsrail işgal güçlerinin Mısır ile Gazze arasındaki Refah Kapısı’nı kapattıkları ve Heniye’nin Gazze’ye girmesine izin vermedikleri, 10 saat sonra Filistin halkı için toplanan yardım paralarını bırakmak şartıyla Heniye’nin Filistin tarafına geçmesine izin verdikleri yazıyor.

 

Haberde ayrıca, İsmail Heniye’nin yanındaki paraların Arap Birliği’nin Filistin halkına yardım için açtığı hesaba yatırılması ve daha sonra Filistin Yönetimi’ne aktarılması noktasında anlaşma sağlandığı belirtiliyor.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Halic gazetesinin konuyla ilgili haberinin başlığı şöyle: “Filistin rüzgarı Refah Kapısı’nı Heniye’ye açtı”.

 

Haberde, İsrail’in Filistin Başbakanı İsmail Heniye’yi Gazze’ye sokmayacağını duyan binlerce Filistinlinin dün rüzgar gibi Gazze-Mısır sınırındaki refah Kapısı’na koştuğu ifade ediliyor.

 

Eş-Şarku’l Evsat gibi, Birleşik Arap Emirlikleri El-Halic gazetesi ve Katar Er-Râye gazetesi de bu haber için İsmail Heniye’yi Gazze’ye geçmeyi beklerken kaldırım kenarına ilişmiş ve kollarını birbirine kavuşturmuş bir halde endişeli gözlerle etrafı seyrederken gösteren resmi kullanmış.

 

Er-Râye’nin haberinde ayrıca, Heniye’nin konvoyuna ateş açıldığı, oğlunun ve danışmanının yaralandığı bildiriliyor.

 

 

Guantanamo esirleri birer birer dönüyor

 

Amerika’nın Küba’daki Guantanamo Üssü’nde tuttuğu Suudi Arabistanlı esirlerden 16’sı daha serbest bırakıldıktan sonra dün Suudi Arabistan’a döndü. Bugünkü Suudi Arabistan gazetelerinde bu konuyla ilgili çeşitli haber ve yorumlar yer alıyor.

 

El-Ukaz gazetesi “Guantanamo esirleri vatan kucağında” başlığıyla verdiği haberde, Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Nayif’in “Geri kalanları da getirmek için çabalarımız sürüyor” dediği yazıyor.

 

Er-Riyad gazetesinin konuyla ilgili haberinde de, Suudi Arabistan’a ait özel bir uçakla başkent Riyad’a getirilen 16 Suudi Arabistan vatandaşının aileleriyle görüşmeleri için ailelerine gerekli tüm imkanların sağlandığı bildiriliyor.

 

 

Kuveytli hackerlar sözlerini tuttular!

 

Kuveyt’te yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Kuveytli hackerların Kuveyt Savunma Bakanlığı sitesine ve Kuveyt Borsası’nın sitesine girdiği ve tehditlerini gerçekleştirerek bir çok siteyi çökerttikleri yazıyor.

 

Haberde, Kuveytli hacker grubunun uluslararası sıralamada 24. sırada yer aldığı ve dünya çapında 4 bin siteyi çökerttiği belirtilirken, Kuveyt Ulaştırma Bakanı Masume El-Mubarek’in hacker grubuyla mücadele için İçişleri Bakanlığı’yla ortak bir çalışma grubunun oluşturulacağını açıkladığı bildiriliyor.

 

 

15. Asya Oyunları’nın ‘binbir gece masalları gibi’ kapanışı

 

Katar’da yayınlanan El-Vatan gazetesi, 15. Asya Oyunları Katar 2006’nın kapanış töreninin bu gece yapılacağını duyurduğu habere şu başlığı atmış:

 

‘Binbir gece masalları’ Bu gece Katar 2006’nın mis gibi kapanışı.

 

Haberde, Katar’ın başkenti Doha’da 15 gün süren ve 10 binden fazla sporcunun katıldığı Asya Oyunları’nın bu geceki kapanış töreninin Arap Edebiyatı’nın ünlü eseri “Binbir gece masalları”ndan esinlenerek hazırlandığı bildiriliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48