banner39

Heniye: Ulusal birlik hükümetini Bush veto etti

Heniye, Fehmi Hüveydi ile konuşmasında ulusal birlik hükümeti kurulmasının zorlaştığını söylüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Heniye: Ulusal birlik hükümetini Bush veto etti

Heniye: Ulusal birlik hükümetini Bush veto etti

 

Katar'da yayımlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında Mısırlı ünlü yazar Fehmi Hüveydi, Filistin Başbakanı İsmail Heniye ile yaptığı telefon görüşmesini yazısına taşımış.

 

Heniye, Fehmi Hüveydi ile konuşmasında ulusal birlik hükümeti kurulmasının zorlaştığını, Başkan Mahmud Abbas ile Amerika gezisi öncesi görüşmelerde "Esirler Belgesi" temelinde bir ulusal birlik hükümeti kurulması konusunda anlaştıklarını, Hamas olarak uzlaşının sağlanabilmesi için büyük bir tolerans gösterdiklerini ve bazı söylemlerini değiştirdiklerini, fakat Mahmud Abbas'ın Washington gezisi sonrası görüş değiştirdiğini ve ulusal birlik hükümeti seçeneğini Amerika'nın veto ettiğini söylüyor.

 

"Filistin Başbakanı Böyle Konuştu" başlıklı makalede İsmail Heniye, Fehmi Hüveydi'nin "Krizden çıkış için çözüm ne?" sorusuna başka bir soruyla cevap veriyor: "Bu, Filistin halkının istediği hükümetin mi yoksa Amerika ve İsrail'in istediği bir hükümetin mi kurulması için çalışılacağına bağlı."

 

Hüveydi, röportaj havasındaki yazısının sonunda, gelecek haftaki yazısında da Filistin Başbakanı ile görüşmelerini aktarmaya devam edeceğini, İsmail Heniye'nin Gazze ve Batı Yaka'da neler olduğunu anlatacağını duyuruyor.

 

El-Fetih üyeleri Filistin Hükümeti'nin düşürülmesine yeşil ışık yakmadı

 

El-Fetih hareketinin Merkez Kurulu dün Ürdün'ün başkenti Amman'da toplanacaktı, toplanamadı. Toplantı için gerekli yeterli sayının bulunmaması nedeniyle toplantının bayram sonrasına ertelendiği ilan edildi.

 

Oysa, Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayımlanan El-Beyan gazetesinin haberine göre, gerçek hiç de ilan edildiği gibi değil… Gazetenin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Filistin Devlet Başkanı ve El-Fetih lideri Mahmud Abbas'ın üyelerden, Hamas Hükümeti'ni düşürmek ve bir teknokrat hükümeti kurmak için destek istediği, üyelerin kendisine bu desteği vermediği, toplantının bu nedenle ertelendiği belirtiliyor.

 

El-Fetih hareketi içerisindeki kaynaklara dayandırılan haberde, Merkez Kurulu üyelerinin ulusal birlik hükümeti kurulması konusunda ısrar ettikleri bildiriliyor. Haberde ayrıca, Başkan Mahmud Abbas'ın toplantı için Amman'a geldiği fakat anlaşmazlık nedeniyle kısa süre sonra Ramallah'a geri döndüğü söyleniyor.

 

Fakirlikle mücadeleye her yıl 600 milyon riyal

 

Bugün yayımlanan Suudi Arabistan gazetelerinin tümünde, Kral Abdullah bin Abdülaziz'in başkanlığında Mekke'de toplanan Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu'nun fakirlikle mücadele için aldığı kararlarla ilgili haberler geniş yer kaplıyor.

 

Er-Riyad gazetesi konuyla ilgili haberinde, her yıl bu programlara 600 milyon riyal aktarılmasının kararlaştırıldığını yazıyor. Haberde, "Fakirlikle Mücadelede Ulusal Strateji" adıyla anılan kararların, Yüksek Ekonomi Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda alındığı belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?