banner15

Heniye İslam Alemi'ni ağlattı

Filistin Başbakanı, Hamas’ın 19. kuruluş yıldönümünde duygusal bir konuşma yaptı. El-Cezire'den canlı yayınlanan konuşma herkesi ağlattı.

Heniye İslam Alemi'ni ağlattı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Filistin Başbakanı İsmail Heniye, Gazze’de Hamas Hareketi’nin 19. kuruluş yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmada “İslam’ın ilerliyor, bazı acılar ve komplolar olsa da sizler Rahman’dan aldığınız güçle daha güçlüsünüz” dedi.

 

Arap ve İslam ülkelerine yaptığı gezinin gönüllere su serptiğini söyleyen Heniye, “Sizler ümmetin umudusunuz” hangi liderle, yazarla ve düşünürle otursam, ‘Ümidimiz Filistin’ dediklerini söyledi.

 

Suriye’de Yermuk Mülteci Kampı’nda 20 binden fazla Filistinlinin Hamas bayrakları salladığını söyleyen Heniye, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kürsüye çıktığımda yaşlı bir kadın yakama sarıldı ve ‘Ben Suriyeli bir kadınım fakat Hamas’ı seviyorum. Yılmadan yolunuza devam edin’ dedi.

 

“Sizler sadece kendinizi değil tüm İslam Dünyası’nı temsil ediyorsunuz” diyen Heniye, Filistinlilere ümitsizliğe kapılmamalarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Sudan’dan ayrılmadan önce Sudan Devlet Başbakanı yardımcısı Ali Osman Taha ile başbaşa görüştüm. Benimle görüşeceğini öğrenen küçük kızı bana selam göndermiş. Daha önceki bir konuşmamda benim bayıldığımı televizyonda görünce ağlamış. “Ona söyle ben onları seviyorum” demiş.

 

Salahaddin El-Eyyubi’nin kabrini ziyaret ettiğini söyleyen Heniye, devamla şöyle dedi: “Salahaddin’in kabrini tekmeleyip “İşte döndük diyen” haçlı komutanının sözlerini hatırladım. “İşte biz buradayız ey Salahaddin, yolundan gitmek üzere seni ziyaret ediyoruz” dedim.

 

Hamas’ın kuruluşundan sonra önemli olayların yaşandığını, 1. ve 2. intifâdaların yaşandığını ve ilk kez işgalcinin Gazze’den çekildiğini ve Hamas iktidara geldiğini söyleyen Heniye, Hamas’ın seçimleri kazanmasından sonra da üç önemli olayın yaşandığını belirtti. Heniye bunları şöyle sıraladı: “Filistin halkının sabrı ve direnişi. İsrail ordusunun Lübnan direnişi tarafından yenilmesi ve Amerika’nın Irak direnişi tarafından yenilgiye uğratılması.”

 

Yaşananlar karşısında Filistin Hükümeti’nin eli-kolu bağlı durmayacağını söyleyen Heniye, bazı gençlerin kasıtlı olarak ateş açtığının tespit edildiğini ve isimlerin İçişleri Bakanlığı’nda olduğunu açıkladı.

 

Arap ve İslam ülkelerine yaptığı geziler ve Filistin halkı için aldıkları desteği ve yardımı anlatan İsmail Heniye, Filistinlilere birlik olmaları çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48