banner39

Heniyye: Sınırdışı edilenler Gazze'ye giremez

Hamas, İsrail'in Batı Şeria'dan sınırdışı ettiği Filistinliler'i Erez sınırında kurduğu çadırlara yerleştirecek

Arşiv 23.04.2010, 14:13 23.04.2010, 15:03
Heniyye: Sınırdışı edilenler Gazze'ye giremez


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze'deki Hamas yönetimi, İsrail askeri kararıyla Batı Şeria'dan sürgün edilecek Filistinliler'in Gazze'ye girişine izin verilmeyeceğini açıkladı.

İsrail yönetiminin bu hukuksuz uygulamasını kabul etmeyeceklerini belirten Hamas lideri İsmail Heniyye, Batı Şeria'dan gelenlerin, İsrail ile Gazze arasındaki sınır kapısı Erez'de kurulacak çadırlarda kalacağını açıkladı.

"Bu düzenlemenin devam etmesine izin vermeyeceğiz" diyen Heniyye, İsrail'in kararlarının uygulanmasını imkansız hale getirerek stratejilerini tersine çevirmeye mecbur edeceklerini söyledi.

Hamas lideri, Gazze'ye girişlerin reddedilmesinin, "Filistinlilerin nerede isterlerse orada yaşamaları" için alınmış bir karar olduğunu savundu.

13 Nisan günü yürürlüğe sokulan yeni İsrail askeri kuralları, Batı Şeria'da İsrail izni olmadan ikamet edenlerin "köstebek" olarak nitelenmesine ve sınırdışı edilmelerine imkan sağlıyor.

İnsan hakları örgütleri ve uluslararası kamuoyunun tepkisini çeken bu uygulama nedeniyle Tulkarem'den sınırdışı edilen bir kişinin Erez kapısındaki Hamas çadırında beklediği bildiriliyor.

israilfilistinsiniri-erez.jpg

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?