banner15

Herkes Şaron Sonrasını Konuşuyor

İsrail'de yaşamsal işlevini yitirmesi nedeniyle Ariel Şaron'un başbakanlık görevinin yardımcısına devredilmesinden sonra, ülkedeki siyasi geleceğe ilişkin belirsizlik içte ve dışta çeşitli endişelere neden oluyor. Şaron’un henüz bedenen olmasa bile siya

Herkes Şaron Sonrasını Konuşuyor

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

Şaron'un görevlerini üstlenen Ehud Olmert, İsrail yasalarına göre başbakan vekilliğini 100 gün kadar sürdürebilecek. Böylece Olmert, 28 Mart'ta yapılması öngörülen seçimlere kadar hükümetin başında bulunabilecek. Başbakanlık yetkilerini devralan Ehud Olmert'in liderliğindeki Kadima'nın seçimlerde, Binyamin Netanyahu'nun liderliğindeki Likud Partisi ve Amir Peretz'in lideri olduğu İşçi Partisi'ne karşı başarı kazanmasının çok zor olduğu görüşünde herkes birleşiyor. Şaron'un siyaset arenasından çekilmesi ve bunun sonucunda Kadima'nın seçimlerde başarısız olma ihtimali, Ortadoğu barış sürecinde gelinen noktayı da derinden etkiliyor.

İsrail’de Hüzün ve Endişe Hâkim

İsrail hükümeti, sabah Şaron'un yetkilerini üstlenen Başbakan Yardımcısı Ehud Olmert başkanlığında toplandı. Kabineden bir bakan, ''hükümetimiz, İsrail'in birliği ve istikranın korunacağını bildirmek için toplandı'' dedi. Bakanlara, ''zor gündeyiz. Hastaneden gelmesini umduğumuz iyi haberi bekleyeceğiz'' diyen Olmert, bakanlarının işlerine hemen döneceğini söyledi. İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, yaptığı açıklamada tüm İsrail halkıyla birlikte Şaron'un iyiliği için dua ettiğini söyledi.

İsrail Ulaştırma Bakanı Meir Şeetrit de, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ''Başbakan, yaşam mücadelesi veriyor'' dedi. Şaron'un yakın danışmanlarından biri de 'bir mucize umut edin' ifadesini kullandı.

Likud'un yıllarca başkanlığını yaptıktan sonra yeni bir parti kuran Şaron'un durumu, eski partisinin yeni Başkanı Netanyahu, Başbakan Şaron'un sıhhatine kavuşması için dua ettiğini ve doktorların görevlerinde başarılı olmalarını dilediğini söyledi. Netanyahu ayrıca, Şaron'un sağlık durumunun kötü olması nedeniyle, partisinin bakanlarının hükümetten istifasını erteleme kararı aldığını açıkladı. Netanyahu, partisine mensup bakanlardan kabineden çekilmelerini istemişti. Netanyahu'nun, kabinede yer alan, aralarında dışişleri bakanının da bulunduğu Likud partili dört bakandan geçtiğimiz pazar günü istifa etmelerini istediği, böylece 28 Martta yapılması beklenen seçimlere daha fazla ağırlık verme amacında olduğu bildirilmişti.
 
Şaron'un eski hükümet ortağı Şinui Partisi lideri ve eski Adalet Bakanı Yosef Tommy Lapid de, ülke tarihinin en dramatik günlerinden birinin yaşandığını belirtti. İsrail'de baş hahamlığın Ağlama Duvarı'nda Şaron'un iyileşmesi için toplu dua düzenleyeceği bildirildi.
 
İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, Şaron'un belden aşağısının felç olduğunu duyurdu. Gazetenin başyazısında, "İsrail'de Şaron dönemi trajik bir şekilde sona erdi" denildi. 77 yaşındaki Şaron daha önce 18 Aralıkta rahatsızlanmış ve kalbinde delik olduğu tespit edilmişti.
 
Dünyadan İlk Tepkiler

 
Şaron’un durumunun kötüye gitmesi üzerine dünya liderlerinden çeşitli açıklamalar geldi. ABD Başkanı George Bush, eşi ve kendisinin İsrail halkının endişelerini paylaştıklarını belirterek, ''iyileşmesi için dua ediyoruz. Başbakan Şaron, cesaret ve barış adamıdır. Tüm Amerikalılar adına, başbakana ve ailesine en iyi dileklerimizi gönderiyoruz'' dedi. AB'nin Dış Politika ve Ortak Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın sözcüsü Cristina Gallach da Solana'nın, Şaron'un durumuyla ilgili gelişmeleri çok yakından izlediğini ve başbakan için yalnızca en iyisini dileyebileceklerini söylediğini bildirdi. 

Filistin’de Temkinli Bekleyiş

Filistin yönetimi, İsrail'deki iç siyasi belirsizliğin Filistin'de 25 Ocakta yapılacak parlamento seçimlerine gölge düşürmesinden kaygı duyuyor. Filistin'in kaygısı, Kudüs'teki Filistinlilerin, seçimde oy kullanıp kullanamayacaklarına ilişkin çatışmadan kaynaklanıyor. Şaron, Kudüs'teki Filistinlilerin oy kullanamayacaklarına karar vermiş, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise Kudüs'ün dışarıda bırakılması halinde seçimleri erteleyeceklerini açıklamıştı. ABD'den iki temsilci ise bu akşam Şaron ile görüşüp, kararı geri almasını isteyecekti.

Filistinli bakan Nebil Şaat da Şaron'un sağlık durumu nedeniyle üzgün olduklarını dile getirirken, bunun siyasi açıdan yaşanan belirsizliği artıracağını söyledi. Şaat, ''Bay Şaron çok küçük bir ilerleme kaydetmişti, ancak hiçbir zaman barış sürecine inanmamıştı'' diye konuştu. 
 
Hamas: Dünya Şaronsuz Daha Güzel!
 
Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, ''bölge, Şaron olmadan daha iyi bir yer olacaktır. Dünya, kötülüğün liderlerinden birinden kurtulma noktasında'' dedi. Zuhri, ''Şaron'un başına gelen, despotluk ve kötülük edenlerin hakkettiği ilahi adalet'' diye konuştu. Hamas, Ortadoğu'nun İsrail Başbakanı Ariel Şaron olmadan 'daha iyi bir yer' olacağı görüşünde. Zuhri yaptığı açıklamada, ''dünya, kötülüğün liderlerinden birinden kurtulma noktasında'' dedi. Zuhri, ''Şaron'un başına gelen, despotluk ve kötülük edenlerin hakettiği ilahi adalet'' diye konuştu.

İslami Cihad’ın Lübnan'daki yetkilisi Enver Ebu Taha ise Şaron'un geçirdiği rahatsızlıktan ötürü üzgün olmadıklarını ifade ederek, ''yaşasa da ölse de cehenneme gitsin... Biz İslami Cihad olarak haklarımızı yeniden kazanıncaya kadar kutsal savaşımızı sürdüreceğiz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48