banner39

Heron tehdidine karşı yeni strateji

İsrail'in Türkiye'yi Heron ile tehditi üzerine, TSK bir Türk firmasının ürettiği insansız hava araçlarını devreye soktu.

Arşiv 12.06.2010, 10:02 12.06.2010, 10:15
Heron tehdidine karşı yeni strateji


İsrail gemi baskını sonrası BM kapsamında uluslararası soruşturma komisyonu kurulması konusunda ısrarcı davranan Türkiye’yi Heron ile tehdit edince, Türk Silahlı Kuvvetleri de bir Türk firmasının ürettiği insansız hava araçlarını (İHA) devreye soktu.

İsrail, PKK’nın bölgedeki hareketliliğini belirleyen insansız hava aracı Heron’ların uçuşunu komuta eden ve Türk subaylara da eğitim veren Batman’daki 15 askeri operatörünü “Can güvenlikleri tehlikede” diyerek geri çekti.

İsrailli uzmanların, Türk subaylara verdiği eğitim henüz tamamlanmadığından Heronlar 10 gün uçamadı. TSK da, PKK’nın bölgedeki hareketliliği ile ilgili istihbarat zaafına uğramamak için bir Türk firmasının ürettiği küçük İHA’lara ağırlık verdi. 13 kilo ağırlığındaki İHA’lardan bölgede yaklaşık 140 adet bulunuyor.

Doğu ve Güneydoğu’ya daha fazla küçük İnsansız Hava Aracı gönderilmesi planlanırken, TSK uzmanları da Karadeniz dağlarında araçlar konusunda eğitim almaya başladı. Bu arada küçük İHA’ları üreten Türk firması, kameraların hareketliliğini geliştirme çalışmasına başladı. ‘Bukalemun Gözü’ denilen, yeni sistem ise sağa sola da hareket edecek.
 
Kaynak: Hürriyet

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?