Heronlar Mart başında Türkiye'de olacak

İlk olarak 2 sistem 6 uçak teslim edilecek. Kalan 1 sistem 4 uçak da 2 aylık bir zaman diliminde teslim alınacak.

Heronlar Mart başında Türkiye'de olacak

 


Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ve siyasi krizin izleri silinmeye çalışılırken, bu durumdan etkilenen Heron uçaklarının alımında son aşamaya gelindi. Heron adı verilen insansız hava uçaklarının mart başında Türkiye'de olması bekleniyor. 

Alınan bilgiye göre, İsrail'den satın alınan 3 sistem 10 uçak İnsansız Hava aracı ile ilgili testler geçtiğimiz hafta sonunda tamamlandı. 15 kişilik Türk teknik ekibinin yaptığı testler sonunda, Türkiye'nin istediği tüm şartların yerine getirildiğini belirlendi.

Teslimat, Mart başında başlayacak. İlk olarak 2 sistem 6 uçak teslim edilecek. Kalan 1 sistem 4 uçak ise 2 aylık bir zaman diliminde teslim alınacak. 12 milyon dolarlık gecikme cezası ise yedek parça olarak tahsil edilecek. Hava Kuvvetleri'nin sevk ve idare edeceği Heronlar Batman Hava Üssü'nde konuşlanacak.

Heronlar aynı anda 6 hedefi izleyeme yeteneğine sahip bulunuyor. İstihbarat toplamasının yanı sıra, uçak, helikopter ve karadan ateşlenecek güdümlü füzeler için hedef aydınlatması yapabiliyor. 52 saat süreyle havada kalıp, 30 bin feet irtifaya yükselebilen Heronlar 350 kilometre menzile sahip bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 16:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35