Hersh: ABD askerleri Afgan tutukluları infaz ediyor

Amerikalı ünlü gazeteci Hersh, ABD askerlerinin Afgan tutukluları yargısız infaz ettiklerini söyledi.

Hersh: ABD askerleri Afgan tutukluları infaz ediyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak’taki Ebu Gureyb skandalının ortaya çıkmasında büyük rol oynayan, New York Times gazetesinin usta yazarı, gazeteci Seymour Hersh, geçtiğimiz ay gerçekleştirilen bir gazetecilik konferansında, ABD askerlerinin Afgan tutukluları yargısız infaz ettiklerini söyledi.

İsviçre’nin Cenevre şehrinde düzenlenen Uluslararası Araştırmacı Gazetecilik Konferansı’na konmacı olarak katılan Hersh, ABD askerlerinin “savaş alanındaki infazlarını” gündeme getirdi.

Hersh'in, ABDli ünlü muhalif yönetmen Michael Moore tarafından You Tube'a da yüklenen konuşmasında dile getirdiği çarpıcı ifadeler şöyle:

“Ülkemdeki en büyük trajedilerden biri, Başkan Obama başka tarafa bakarken, (Irak’taki kadar) korkunç şeyler Afganistan'daki tutukluların da başına geliyor. Tutuklular savaş alanlarında infaz ediliyor. İnanılmayacak şeyler yaşanıyor, ancak bunlar çoğu zaman rapor edilmiyor. Bu konuda bir şey değişmiyor.

"Sahada olan, askerlere söylenen şu: Tutukluların Taliban olup olmadıklarına bir iki gün içinde karar verilmek zorunda. Uzun vadeli stratejik istihbaratın tersine, derhal tam bir istihbarata sahip olmanız gerekiyor. Şayet tutukluların Taliban olmadığına karar verirseniz, serbest bırakacaksınız."

"Bunun anlamı şudur: Bana beş ya da altı kişinin de anlattığı şekilde, savaş alanında infazlar yapılıyor. Eğer tutuklular Taliban olmadıklarını ispatlayamazsa, 'bam' (kafalarına bir kurşun sıkıyorsunuz). Eğer kendimiz yapmıyorsak, yakındaki Afgan askerlerine teslim ediyoruz ve bir iki adım atmadan mermiler uçuyor. İşte şu an olan bu."

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 12:38
banner53
YORUM EKLE

banner39