Hersh: Şam, Londra ve Washington'a bilgi aktarıyor

Seymour Hersh, Suriye'nin ABD ve İngiltere ile istihbarat paylaşımına yeniden başladığını öne sürdü.

Hersh: Şam, Londra ve Washington'a bilgi aktarıyor

 

Ünlü İngiliz gazeteci Seymour Hersh, Suriye'nin ABD ve İngiltere ile istihbarat paylaşımına yeniden başladığını öne sürdü.

New Yorker gazetesindeki haberine göre Hersh, bu yöndeki bilgileri Suriyeli bir yetkiliden aldı. Hersh, ABD'nin Şam'dan istihbarat paylaşımına yeniden başlanması konusunda özel bir talepte bulunduğunu vurguluyor.

Suriye, İran ve Kuzey Kore ile birlikte terörü destekleyen ülkeler sınıfında bulunuyor. Ancak diğer iki ülkeye oranla ABD-Suriye ilişkilerinde son dönemde önemli gelişmeler sağlanmıştı.

Habere göre ABD Başkanı Barack Obama'nın bu yöndeki talebi bizzat ABD'nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell tarafından Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e iletildi. Esed'in talebi kabul ettiği, ancak karşı taraftan bir karşılık gelmemesi durumunda CIA ve İngiliz istihbarat örgütü MI6 ile başlatılan işbirliğinin durdurulacağı ikazında bulunduğu da vurgulanıyor.

İnişli çıkışlı bir seyir izleyen ABD-Suriye ilişkileri özellikle de Obama'nın başkanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte yeni bir döneme girmişti. Lübnan'da 2005 yılında eski Başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesi üzerine Şam büyükelçisini geri çeken ABD, yeniden Şam'a elçi atadı.

Kaynak: Zaman


 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 07:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35