Hesabını verebilen şirketler değer kazanacak

Gelecek dönemin akıllı dünyasında başta çalışana olmak üzere hesabını verebilen şirketler kazanırken veremeyenler kaybedecek.

Hesabını verebilen şirketler değer kazanacak

 

Yaşar Süngü / Dünya Bülteni

Dünya değişiyor. Değişimi yakalayanlar yeni dünyada hak ettikleri yeri alırken, değişimi anlamayanlar veya direnenler tarihe karışıyor.

IBM tarafından düzenlenen "Akıllı Dünya" konferansında verilen mesajlar ve uyarılar da bu yöndeydi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'ya göre de gelecek dönemde şirketlerin hayatında daha fazla düzenleme olacak ve bunun sonucunda hesap verebilirlik yeteneği önem kazanacak.

Sabancı'nın değişim sürecinde dikkat çektiği başka önemli noktalar da oldu;

Sabancı bilginin bu kadar değer kazandığı ve iletişim kanallarının arttığı bir dönem olmasına rağmen, şeffaf olmayan politikalar nedeniyle dünyanın krizlerle karşı karşıya kalabildiğini, iletişim kanallarının maniple edilmesiyle kitlelerin yanlış bilgilendirilebildiğini ve yanlış işler yapılabildiğini kaydetti.

Bu dönemin öne çıkacak bir diğer konusunun insan sermayesi olacağının altını çizen Sabancı, gerek devletlerin gerekse şirketlerin, gelecekte başarılı olmak istiyorlarsa insana yatırım yapmak zorunda olduklarını belirtti.

Kriz sonrasında dünyadaki tüm kurumların iş yapış biçimlerinde bazı değişikliklerin kaçınılmaz olacağına dikkati çeken Sabancı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Krizde gördük ki artık daha fazla regülasyon, şirketler ve hatta devletlerin hayatına girecek. Sonuç olarak önümüzdeki dönemde şirketlerin hayatında daha fazla düzenleme olacak. Bunun sonucunda hesap verebilirlik yeteneği önem kazanacak. Çünkü artık sadece kamuoyuna değil, aynı zamanda otoriteye de hesap verme dönemi başlayacak. Tabii hesap verebilir olmanın olmazsa olmaz şartı, şeffaflıktır. Bu açıdan bakıldığında şirketlerin, kurumların ya da devletlerin bilgilendirme süreçlerini yeniden gözden geçirmeleri ve iş yapış biçimlerini bu gelişmeye göre adapte etmeleri gerekecek."

İŞ ALEMİ AKILLI DÜNYA İÇİN İSTANBUL'DA BULUŞTU

İş dünyasının liderleri, IBM'in "Akıllı Dünya" konferans serisinin 3 Haziran'da gerçekleştirilen İstanbul etabında, sürdürülebilir geleceğin ipuçlarını aramak üzere bir araya geldi. İlki geçtiğimiz yıl Güney Afrika'da yapılan, iş dünyasına akıllı çözümler getirmeyi hedefleyen konferans, İstanbul toplantısının ardından 8 Haziran'da Polonya'da ve 10 Haziran'da Romanya'da devam edecek.

Konferansın açılış konuşmasını yapan, IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk, "Dünyada trilyonlarca objenin akıllı sistemlerle birbirine bağlandığı günümüzde, ülkeler, kurumlar ve bireylerin küresel konulara daha duyarlı olduğunu görüyoruz. Tarih, ilk defa dünyanın ekonomik, teknik ve sosyal açılardan birbirine bu derece bağlı olduğuna tanık oluyor. Küresel farkındalığı üst düzeyde yaşayan, sürdürülebilir ve çevreye duyarlı şirketler, değişimle baş edebilecek ve hatta bunu kendi lehine dönüştürebilecek. Şirketler, geleneksel işleyişlerini, akıllı çözümlerle desteklenen akıllı stratejilerle değiştirirse, daha yaratıcı olabilir ve küresel entegrasyon sağlayabilir." açıklamasında bulundu.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 14:42
banner53
YORUM EKLE

banner39