banner39

Hesaplara özel koruma

Aralarında devletin zirve noktasında bulunan kişilerin usulsüz mali sorgulamaya tabi tutulmasının ardından, Maliye Bakanlığı veri sistemini sil baştan yeniliyor.

Arşiv 24.04.2007, 12:26 24.04.2007, 12:26
Hesaplara özel koruma

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın da aralarında bulunduğu kişilerin usulsüz mali sorgulamaya tabi tutulmasının ardından, Maliye Bakanlığı veri sistemini sil baştan yeniliyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Bilgi İşlem Merkezi, sistemdeki suistimal olaylarının önlenmesi amacıyla yeniden düzenleniyor. Bu çerçevede öncelikle Vergi Daireleri Otomasyon Sisteminin 3. ayağı olan VEDOP-3 için ihaleye çıkılıyor. Şartnamesi hazırlanan söz konusu projeyle otomasyon ağının genişletilmesi ve tümüyle elektronik bir idare oluşturulması amaçlanıyor. VEDOP-3 ile yeni bir veri güvenliği de kurulacak. Bu sistem ile dünyanın en gelişmiş veri güvenliğini sağlamaya dönük sertifikalı yazılım sistemleri Türkiye'ye getirilecek. Böylece sistemde kötü kullanıma imkan veren açıklar da kapatılacak.

ŞİFRELER YENİLENİYOR

Yeni veri güvenliği kapsamında kullanıcı şifreleri de tümüyle yenileniyor. Yenileme işleminin gelir ve kurumlar vergisi beyan döneminin ardından hızlı bir şekilde tamamlanması planlanıyor. Bu işlem sırasında, Yönetim ve Taşra Bilgi Sistemine giriş yapanlara, şifrelerini başkalarıyla paylaşmamaları ve “Benim şifremi başkası kullanmış” şeklinde mazeretlere sığınmamaları uyarısında da bulunulacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Bilgi İşlem Merkezinde LOG sistemini de yeniledi. Usulsüz sorgulama skandalı öncesinde önemsiz olduğu düşünülen LOG kayıtlarını tutmayan İdare, şimdi bütün LOG kayıtlarını günü gününe kayda almaya başladı. Bu şekilde sistemde kimin, hangi gün, hangi saatte kimleri sorguladığı yakın takibe alındı.

Bu arada Bilgi İşlem Merkezinden, Maliye Bakanlığının denetim birimlerindeki görevlilere de her ay, “Ne zaman, hangi mükellefleri sorguladıklarına” ilişkin listelerin bulunduğu mailler gönderilmeye başlandı. Bu şekilde “Ben sorgulama yapmadım” şeklindeki itirazların engellenmesinin ve bütün yapılanların ortaya konulmasının hedeflendiği belirtildi.

LOG kayıtları ile ilgili ikinci adım da, raporlama sistemi ile atılacak. Kurulacak sistem ile otomatik raporlamaya geçilecek. VEDOP-3 ile kurulacak bu sistem sayesinde LOG kayıtlarına ilişkin raporlar, otomatik olarak ve hızlı bir şekilde kullanıcıların önüne gelecek.

VİP LİSTESİNE İZİNLİ SORGULAMA

Yeni güvenlik sistemiyle birlikte, veri ambarında bir de VİP listesi oluşturulacak. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Siyasi Parti Genel Başkanları, Kuvvet Komutanları, Anayasa Mahkemesi ve yüksek yargı Başkanları gibi kişilerin bulunacağı listedeki şahıslar için her isteyen, sisteme girip sorgulama yapamayacak.
VİP listesi için bir araştırma gerektiğinde, merkeze yazılı talepte bulunulacak ve hangi konularda, ne tür bilgi istendiği belirtilecek. Bu bilgiler, sistemden edinilip, ilgili denetim elemanlarına sunulacak.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?