banner15

Hessen barış ödülü Müslüman kadının oldu

Hessen Eyaleti 2009 yılı barış ödülü Somali asıllı Kenya vatandaşı Dekha Abdi'ye verildi.

Hessen barış ödülü Müslüman kadının oldu

 

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni
 
Almanya’nın Hessen Eyaleti tarafından 1994 yılından beri her yıl verilen ‘Barış Ödülü’, 2009 yılı için geçen hafta Wiesbaden’da düzenlenen bir törenle Müslüman kadın Dekha İbrahim Abdi’ye verildi. 25 bin euro ile birlikte ‘Barış Ödülü’nü alan Dekha İbrahim Abdi aslen Somali doğumlu olup Kenya’da yaşıyor. Afrika’da çıkan antlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözmede ve dinlerarası birlikte çalışma faaliyetlerinden dolayı bayan Abdi ‘Hessen Barış Ödülü 2009’a  layık görüldü.

Hessen Eyaletinde 1993 yılında eyalet başbakanlığı yapan Sosyal Demokrat (SPD’li) Albert Osswald tarafından ilk defa başlatılan ‘Hessen Barış Ödülü’ her sene dünyada barış faaliyetleri yapan kimselere veriliyor. Şimdiye kadar iki kadına verilen ödülün geçen seneki sahibi Amerikalı senator Samm Nunn olmuştu.

Hessen Eyaleti başbakanı Roland Koch, ödül töreninde yaptığı konuşmada başörtülü Kenyalı Müslüman bayana seslenerek: ‘Dünyada olup biten kötülüklere seyirci kalmayarak, birşeyler yapılabilir deyip, hem herkese örnek oldunuz, hem de cesaretinizi ısbatladınız.’ dedi.

Başörtülü Müslüman kadın Abdi, çeşitli dinlere mensup insanların birarada yaşadığı memleketi Wacir’de insan hakları ve barış için mücadele ediyor. Abdi iki yıl önce Kenya devlet başkanı seçimlerinden sonra Nairobi’de meydana gelen kanlı olayları durdurmak  için yoğun  barış faaliyetleri yapmıştı. Almanya Amnesty İnternasyonal genel sekreteri bayan Monika Lüke, Abdi’nin çalışmalarını takdir ettiklerini, onun bir Müslüman kadın olduğunu ve Kenya’lı olduğunu, İslam inancının ona çalışmalarında güç ve kuvvet verdiğini söyledi.

Başörtülü Müslüman kadın Dekha İbrahim Abdi, Kenya’lı barışçılar adına ödülü aldığını ve 25 bin euroyu da Wacir’deki Barış Kütübhanesi ile Barış Müzesine vereceğini, çünkü barışın sağlanmasında eğitimin çok önemli olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 18:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48