banner39

Heykel, Mısır yönetimini uyardı

Mısırlı araştırmacı yazar Muhammed Heykel, Mısır'ın İran'ı değil İsrail'i tehdit olarak görmesi gerektiğini söyledi.

Arşiv 22.04.2010, 11:13 22.04.2010, 12:42
Heykel, Mısır yönetimini uyardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısırlı araştırmacı yazar Muhammed Hasaneyn Heykel, Filistin'in büyük bir kriz yaşadığını ve Gazze'nin ise hiç kimsenin umurunda olmadığını belirterek, Filistin halkını kuşatan ve onu aç bırakanların sadece İsrail olmadığını, bu kuşatmayı yapanların ve bu halkı aç bırakanların bizzat Arapların olmasının ise son derece acı verdiğini söyledi.

 Heykel, Arap-İsrail savaşının çok kritik bir aşamadan geçtiğine dikkat çekerek, "şu anda gündemde olan barış ve çözüm önerilerinin tümü İsrail kaynaklıdır" dedi.

Tanınmış araştırmacı yazar Heykel  "İşgal devleti bölgesel bir devlet olmaya doğru gidiyor. Bu konudaki plan ve projelerini bir bir uyguluyor. Bu konuda İsrail'i engelleyecek bir güç de yok. Çünkü birçok Arap ülkesini gerçek savaştan uzaklaştırıp suni savaşlarla uğraştırmayı başarmıştır. Hâlbuki gerçek düşman önünde duruyor, fakat şu anda onun farkında değil." şeklinde konuştu.

Heykel devamla, Mısır'ın yanı başındaki İsrail'de 150 nükleer silahı kendisi için tehdit görmeyip, İran'ın ancak on yıl sonra yapacağı bir bombayı kendi güvenliği için tehdit olarak görmesini de anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

Filistin konusunda yapılan görüşmelerin ciddiyetten uzak olduğunu belirten Heykel, görüşmelerden bahsetmeden önce bölgedeki güç dengelerinin değişmesi gerektiğini ifade etti.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?