banner15

Heykel: Necad’ın Açıklamalarına Tepki Yersiz

Mısırlı ünlü tarihçi ve yazar Muhammed Hasaneyn Heykel İran Cumhurbaşkanı Ahmedinacad’ın açıklamalarına destek vererek İslam devrimine yönelik Arap politikalarının değişmesi gerektiğini belirtti.

Heykel: Necad’ın Açıklamalarına Tepki Yersiz

Halil Çelik /Dünya Bülteni

 

El Cezire televizyonunda yayınlanan röportajda İran İslam devrimi ile ilgili soruyu yanıtlayan Heykel, Arap dünyasının İslam devrimine karşı olumsuz tutum almasının üzücü olduğunu ifade ederek Mısır ile İran arasındaki ilişkilerin normalleşememesinin sebebini bilemediğini belirtti. Heykel, bazılarının İran’ın terörü desteklediği kanaatini taşıdığını ancak kendisinin şu ana kadar böyle bir izlenim taşımadığına dikkat çekerek ‘ bizler Arap ülkeleri olarak başkalarının elinde birer oyuncak olduk ve başından beri İran’a karşı düşmanca tutumlar aldık. Hatta uygulanan ambargoya dahi katıldık. Ancak ben bu tutumların haklı gerekçesi olduğunu düşünmüyorum’ şeklinde konuştu.

 

İran cumhurbaşkanının Yahudi soykırımla ilgili yaptığı açıklamaların yerinde ve tutarlı olduğuna dikkat çeken Heykel, ‘ Bu açıklamaları eleştirmek için hiçbir sebep göremiyorum. Çünkü Finklashtain’in ‘Yahudi Soykırım Sanayisi’ adıyla çıkan kitabında da belirttiği üzere Batı, Siyonist oluşumun bu konuyu en kötü şekilde kullandığı hatta ticarete döktüğü görüşündedir’ dedi.

 

İran nükleer faaliyetlerine de değinen Heykel, İran’ın, nükleer yayılmacılığın engellenmesi anlaşmasının kararları çerçevesinde nükleer teknolojiye sahip olmaya çalıştığını ve bunun İran’ın en doğal hakkı olduğuna işaret ederek bu bağlamda İsveç, Arjantin ve Brezilya’nın da benzer adımlar attığını ifade etti. Heykel ayrıca nükleer silahlara sahip Siyonist oluşumun Arap ülkeleri için büyük tehlike oluşturduğunu ve bu yüzden nükleer teknolojide tekelleşmenin kırılmasının Arap ülkelerinin yararına olacağına vurgu yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48