banner39

Hicaz Demiryolunu canlandırma adımı

Hicaz Demiryolu üzerinde yer alan, Türkiye-Suriye sınırındaki Çobanbey İstasyonu, bu yıl yeniden hizmete girecek.

Arşiv 08.04.2009, 17:16 08.04.2009, 17:16
Hicaz Demiryolunu canlandırma adımı

Türkiye-Suriye sınırındaki Çobanbey Tren İstasyonu, istasyon alanında bulunan mayınlar temizlenerek tekrar hizmete açılacak.

1912 yılında Hicaz Demiryolu güzergahına hizmet amacıyla açılan Çobanbey Tren İstasyonu, 29 yıldan beri atıl durumda bulunuyor. Kilis Valiliği, istasyon alanında bulunan mayınlı alanların temizlenmesi amacıyla 21 Nisanda ihaleye çıkacak.

Mayınlar temizlendikten sonra bu yıl yeniden hizmete girmesi planlanan istasyon sayesinde, GAP bölgesinde işlenen ürünler hem Suriye'ye hem Orta Doğu ülkelerine taşınacak. Böylece, bölge ekonomisine hareketlilik gelecek.

Kilis Valisi Turhan Ayvaz, yaptığı açıklamada, Elbeyli ilçesinde bulunan Çobanbeyli Tren İstasyonu'nda mayından temizlenecek alanın 38 dönüm olduğunu belirterek, "Ayın 21'inde ihale yapılacak. Mayınlar temizlendikten sonra Çobanbey'den Suriye'ye olan demir yolu açılmış olacak. Güneydoğu bölgeleri ile Suriye arasındaki bağlantı artık demir yoluyla sağlanacak. Bu iki ülke için hayati öneme sahip, ticarette de maliyetler azalacak" dedi.

İhale tamamlandıktan sonra, mayınlı alanların iki hafta içinde temizlenebileceğini belirten Ayvaz, yük taşımacılığının yanı sıra yolcu taşımacılığının da olabileceğini kaydetti.

AK Parti Kilis Milletvekili Hasan Kara da Çobanbey Tren İstasyonu'nun tekrar faaliyete geçmesi için daha önce idari binaların, tren raylarında çalışmalar yapıldığını ve şu anda açılmaya hazır olduğunu belirtti.

Kara, Halep-Çobanbey-Karkamış-Gaziantep ile Çobanbey-Karkamış-Şanlıurfa hatları olacağını ifade ederek, şunları söyledi:

"1970'li yıllarda kapanan bu istasyon, ilk defa tren gümrük kapısı ve gümrük istasyonu olarak açılıyor. Halep'i bu şekilde Gaziantep'e 1 saatte bağlayacağız.

İkinci aşamada Çobanbey'den Gaziantep'e doğrudan bir hat düşünüyoruz. Hem yük hem yolcu seferleri olacak. GAP ürünleri ve Gaziantep sanayisi Orta Doğu'ya, oradan tüm Arap ülkelerine taşınacak.

Dost ve kardeş ülke Suriye ile hem dostluğumuz hem de ticaret hacmimiz artacak. Stratejik bir öneme de sahip olan Çobanbey Tren İstasyonu, Kilis ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak."

Çobanbey İstasyonu'nun 1912 yılında İstanbul-Bağdat Hicaz Demiryolu güzergahına hizmet amacıyla açıldığını, yeniden işlevsel hale gelmesi için iki komşu ülkenin önemli bir işbirliği yaptığını vurgulayan Milletvekili Kara, bu yıl hizmete girecek olan istasyonun açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yapacağını bildirdi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?