banner39

Hilal TV Yayına Başladı

Hilal TV yayına aksiliklerle başladı. Tanıtım gecesi elektrikler kesildi, konuşmalar karanlıkta yapıldı. Beş yıldır kuruluş çalışmaları yürütülen Hilal TV, Ramazan ayı ile birlikte yayına girdi. Televizyonun Eyüp'teki binasında düzenlenen gecede, yayın

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hilal TV Yayına Başladı

Hilal TV, Türkçe yayınların yanı sıra, İngilizce, Arapça, Rusça, Çince, Almanca, Fransızca, Kürtçe, Kafkas ve Balkan dilleriyle de izleyiciye ulaşacak. Tanıtım gecesinde elektriklerin kesilmesi ve jeneratörün olmaması sebebiyle konuşmaların bir bölümü karanlıkta tamamlandı. Hilal TV pastası, Mustafa İslamoğlu ve Engin Noyan tarafından fotoğraf makinelerinin flaş ışıklarında kesildi. Televizyon, bugün iftar programı ile yayınına başladı.
Hilal TV Genel Müdürü Adnan İnanç, "Ümmetin ortak kaygılarını dillendiren, mü'mince bir duruş sergileyen, Batı'dan esen ve bizi büyük ölçüde tahrip edip, bizi biz olmaktan çıkaran kasırgaya karşı, mü'mince ayakta kalmak istiyoruz" dedi. Genelde İslâm dünyasının, özelde de Türkiye'nin entellektüel mirasının birikiminin sesi olmayı planladıklarını kaydeden İnanç, "İslâmi düşünce geleneğinin tertemiz bir vizyonunu ekranlarımıza getirmeyi planlıyoruz. Ortaya çıkışı ile sonucu arasında çok ciddi farklılık gözetlediğimiz kanallardan olmayacağız" diye konuştu. 
    
İlkelerimiz var
    
Hassasiyeti yüksek birkaç işadamının girişimi ile ortaya çıkan Hilal TV'nin, kendi çapında ilkeleri olan ve bu ilkeleri yazılı hale getirerek bağlayıcılığını artıran bir kanal olacağını ifade eden İnanç, yaklaşık 5 aydır kurumsal kimlik oluşturma çalışması yaptıklarını ve bu çalışmaları tamamlayarak 3 gün önce sinyal vermeye uydudan yayına başladıklarını belirtti.
Kanalın kırmızı çizgileri olacağını ifade eden Adnan İnanç, "Bunları yazılı hale getirerek topluma deklare ettik. Biz bir mü'min olarak hayata bakmak, onu anlamlandırmak, eşya ile ilişkilerimizi bu şekilde tanzim etmek istiyoruz. Olaylara bakışımızda da o mü'mince duyarlılık bütün o dokuyu kucaklasın istiyoruz. Hiçbir meşrep ve hizbin sesi olmayacağız. Bütün inananların ortak bir sesi olmak istiyoruz. Kötü tecrübelerini yaşadığımız, çıkışı ile sonucu arasında çok ciddi farklılık gözetlediğimiz diğer televizyonlarla ilgili kötü imajı silme amacındayız" diye konuştu.
    
Beş vakit ezan okunacak
    
Yayın yelpazesi hakkında bilgi veren Adnan İnanç, "Günde 5 vakit ezanı yayınlayacağız. Bunu özellikle Avrupa'da ezana susamış milyonlar için gerekli gördük. Bu insanlarımızın ezan sesi ile ne büyük haz ve lezzet duyacakları tahmin etmek mümkün. Ayrıca sohbetlerimiz olacak. Toplumun bütün katmanlarını kucaklamak istiyoruz.
Çocuğundan gencine, yetişkininden yaşlısına kadar kucaklayan bir yayın akışı izleyeceğiz. Biz köklü bir gelenekten geliyoruz. Bize ait arka planımızda büyük bir geleneksel mirası taşıyoruz. Böyle bir mirastan genç kuşakların mahrum bırakılmasını büyük bir üzüntü ile karşılıyoruz. Bunu bu mirasa yapılan ihanet olarak görüyoruz. Halkımızın bu geleneksel miras ile yüzleşmesini, genç kuşaklara aktarılmasını istiyoruz" diye konuştu.
Genel Müdür Adnan İnanç, Hilal TV'de; Yazar Engin Noyan, Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren, Tiyatrocu Ulvi Alacakaptan, Araştırmacı-Yazar Mustafa İslâmoğlu, Gazeteci Hakan Albayrak gibi, kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin program yapacağını kaydetti.
Kanal,Türksat 2A uydusu 11716 frekanstan yayına geçti.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?