banner39

Hillary Clinton'a suikast girişimi

Kenya'da, Danimarkalı karikatüriste ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a saldırı girişimi yapıldığı iddia edildi.

Arşiv 03.01.2010, 23:42 03.01.2010, 23:51
Hillary Clinton'a suikast girişimi


Danimarka gazetesi Politiken'in Kenya basınına dayanarak verdiği haberde, Somalili saldırganın, çıktığı Afrika turu çerçevesinde Kenya'da bulunan Clinton'a yönelik bir saldırı planına dahil olduğuna dair "istihbarat servisleri kaynaklarının" teyidinin alındığı ileri sürüldü.

Haberde, saldırganın, 2009'da Kenya'da bir polis operasyonunda gözaltına alındığı ve 7 hafta gözaltında tutulduğunu belirtildi.

Gazete, Danimarka istihbarat teşkilatı PET'in daha önce yaptığı, "Somalilinin Afrika'nın doğusunda bulunduğu sürede saldırı faaliyetlere karıştığından şüphelenildiği açıklamasını" da hatırlattı.

Buna karşın, Danimarka'nın Nairobi Büyükelçisi Bo Jensen, Ritzau haber ajansına yaptığı açıklamada, Kenya'da gözaltına alınan kişinin, evraklarında kurallara uygun olmayan bir durum nedeniyle gözaltına alındığını bildirdi.

Büyükelçi, Kenyalı yetkililerin de bu kişinin Clinton'a yönelik terörist bir plana karıştığını doğrulamadığını ifade etti.

Danimarka istihbarat teşkilatı, çizdiği Hz. Muhammed karikatürleriyle İslam dünyasında öfkeye yol açan karikatürist Kurt Westergaard'a suikastın engellendiğini bildirmiş, polisin, Westergaard'ın Aarhus'deki evine bıçak ve baltayla girmeye çalışan 28 yaşındaki Somaliliyi dizinden ve elinden vurduğunu açıklamıştı.

Westergaard'a suikast girişiminde bulunan Somalili cinayete teşebbüsle suçlanmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?