banner39

Hillary Clinton'dan 'soykırım' ve İran açıklaması

Yeni ABD yönetiminin dışişleri bakanı zorlu konularla yakından ilgileneceği sözünü verdi

Arşiv 13.01.2009, 22:50 13.01.2009, 22:50
Hillary Clinton'dan 'soykırım' ve İran açıklaması

ABD'de, 20 Ocak'ta başkanlık görevini devralacak Barack Obama yönetiminin dışişleri bakanlığına aday gösterilen Hillary Clinton, Ermeni sorunu ve Kıbrıs için, ''bunlar ve diğer zorlu konulara çok yakından bakıyor olacağız'' dedi.

Hillary Clinton, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde, dış politika konularında komite üyelerinin sorularını yanıtladığı bir oturuma katıldı.

Ermeni sorununun ABD Kongresi'ndeki destekçileri arasında yer alan Demokrat Parti New Jersey Senatörü Robert Menendez, Clinton'a, 1915 Ermeni olayları ve Kıbrıs sorununun çözümü konularına ilgi gösterilmesini umduğunu söyledi. Menendez oturumda, ''Umarım bu konulara yakından bakacaksınız ve senatör olarak kayıtlara geçen tutumunuz bakan olunca belirgin biçimde değişmeyecek'' dedi.

Clinton, ''Bu ve diğer zorlu konulara, bir gözümüz, ilerleme sağlamakta ve bu çok meşru kaygılara etkili yanıt bulmakta olacak biçimde çok yakından bakıyor olacağız'' diye konuştu.

Clinton, ABD Kongresi'nde, 1915 Ermeni olaylarını ''soykırım'' olarak tanıyan karar tasarılarına desteğiyle biliniyor.

İran ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de Clinton, İsrail'in varlığını reddeden bir İran ile Obama yönetiminin müzakereye oturmayacağını söyledi.

Öte yandan oturuma öğle arası verilmeden önce protestocular ellerinde, ''Gazze'de ateşkes'' yazılı pankartlarla slogan attılar. Protestocuların, ''Hillary, ayağa kalk. Sesini yükseltmen gerek'' dedikleri duyuldu.


Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?