Hillary'e verilen her oy McCain'e gidiyor

Clinton ile Obama arasındaki yarıştan McCain karlı çıkınca Demokratlar kızdı.

Hillary'e verilen her oy McCain'e gidiyor

ABD'de Kasım ayında yapılacak başkanlık yarışı için Demokrat Parti'de devam eden kıyasıya rekabet, parti yetkililerini isyan ettirdi.

Aday belirleme sürecinde kritik önem taşıyan süper delegelerden Joe Andrew, Hillary ile Obama arasındaki adaylık savaşının partiyi yıprartığını ve bu yüzden Cumhuriyetçi aday Senatör McCain'in giderek yarışta öne geçtiğini belirtti.

Daha önce Demokrat Parti Ulusal Komitesi başkanlığı da yapan Andrew'in dün yaptığı açıklamanın, adaylar arasında 'kirli taktiklerle' yürütülen rekabetin partide uyandırdığı rahatsızlığı yansıttığına işaret ediliyor.

Andrew, süper delegelere hitaben kaleme aldığı mektupta, Cumhuriyetçi John McCain'in fazla birşey yapmadan Demokrat Parti'nin iki aday adayıyla da rekabet edecek hale geldiğini belirterek, 'Hillary'ye verilen her oy bu sürecin devamına verilmiş olacak, bu sürecin devamına verilen her oysa McCain'a yarayacaktır' dedi.

Bush yönetimi altında ağır darbe alan Cumhuriyetçilerin, Obama ile Hillary arasındaki hırçın yarıştan büyük kazanç sağladığı belirtiliyor. Yapılan anketlere göre Arizona Senatörü McCain, Demokratların iki adayıyla da neredeyse başabaş gidiyor.

Siyasi gözlemciler, Cumhurşiyetçi Parti'ye yönelik desteğin tarihi dip seviyelere indiği bir dönemde McCain'in favori bir aday haline gelmesinin sadece Demokratların iç bölünmesiyle mümkün olabileceğine, şimdi cereyan eden durumun da bu olduğuna dikkat çekiyor.


Kaynak: Ajanslar


Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 10:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35