banner39

Hindistan, ABD'den kolestor bomba alıyor

Mumbai'nin ardından Hindistan ile ABD arasında ilginç bir silah anlaşması yapıldı.

Arşiv 16.01.2009, 09:51 16.01.2009, 14:07
Hindistan, ABD'den kolestor bomba alıyor


Ubeyd Rahman / Dünya Bülteni

Mumbai saldırılarının ardından ABD'li yetkililerin Hindistan'a gerçekleştirdiği ziyaretlerin arkasından, bu ülkeye silah satışının yattığı ortaya çıktı.

Güvenilir kaynakların aktardığına göre, iki ülke arasında yapılan görüşmeler sonucunda Hindistan, ABD'den 40 bin kolestor bomba (bir çeşit kimyasal bomba) satın almak için anlaştı. Edinilen bilgilere göre, benzer silahlar Hintli askerler tarafından Keşmir'de kullanıldı.

Hintli askerin Keşmir'de kullandığı bu silahlar, büyük bir tepkiye neden oldu. Keşmir'deki sivil toplum kuruluşu "Action Aid"ın üyeleri Srinagar'da Hindistan'ın ABD'den alacağı silahlara karşı bir protesto gösteri yaptı.

Ellerinde taşıdıkları afiş ve dövizlerle tepkilerini ortaya koyan göstericiler, şehirdeki kalabalık bölgelerinde bu ABD'den alınan bu bombaların kullanıldığını bildirdi.

Gazetecilere açıklama yapan göstericiler, "protestoların amacı kolestrol bombaların kullanımı tamamen yasaklanması için Hindistan'a baskı yapmaktır. Çünkü kolestrol bombaların en büyük tehlikesi Keşmir halkının hayatlarınadır" açıklamasında bulundu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?