banner39

Hindistan ABD'nin işgalci partneri olmaya hazır

Hindistan, ABD'nin yeni Afganistan - Pakistan stratejisinden rol üstlenmeye hazır olduğunu duyurdu.

Arşiv 02.04.2009, 15:50 02.04.2009, 16:15
Hindistan ABD'nin işgalci partneri olmaya hazır


Hindistan Dışişleri Bakanı Şivşankar Menon, yaptığı açıklamada, ABD'nin yeni Afganistan stratejisinin Pakistan'da kökleri bulunduğu iddia edilen direnişçi grupların bastırılmasına yönelik de kapsamlı bir plan olduğunu söyledi. ABD'nin yeni planında, direnişçilere karşı mücadelenin Afganistan'da ve Pakistan'daki köklerine yönelik olacağı yönündeki iradenin açık ifadesinden memnun olduklarını belirten Menon, Hindistan'ın bu uluslararası çabanın başarıya ulaşmasında doğrudan çıkarı olduğunu kaydetti. Menon, Yeni Delhi'nin sorumlu bir güç olarak, direnişin yenilgiye uğratılmasında yapıcı bir rol üstlenmeye hazır olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Barack Obama, Washington'ın Afganistan'daki yeni stratejisini geçen hafta açıklayarak, ilk hedeflerinin güya Afganistan ve Pakistan'da El Kaide'yi dağıtmak, parçalamak ve yenilgiye uğratmak olduğunu bildirmişti.Obama, bu mücadele için İran, Rusya, Hindistan, Çin ve NATO müttefiklerinin de yer alacağı yeni bir temas grubu oluşturma isteğini de dile getirmişti.

Washington ayrıca, Afganistan'da asker ve polisin eğitimini sağlamak üzere bu ülkeye ek 4 bin asker daha göndermeyi planlıyor. Afganistan ve Pakistan hükümetleri de ABD yönetiminin yeni Afganistan stratejisini memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
abdullah 12 yıl önce
Bunlar meydani bos buldular...
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?