banner39

Hindistan büyük oynuyor

ABD ile ilişkilerini canlı tutmaya çalışan Hindistan, diğer yandan Rusya ile savunma, ticari ve kültürel işbirliğini geliştirmek için harekete geçti.

Arşiv 12.02.2008, 18:41 12.02.2008, 18:41
Hindistan büyük oynuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan ve Rusya savunma, ticaret ve nükleer enerji alanlarında işbirliğini geliştirme kararı aldı.

Hindistan'ı ziyaret eden Rusya Başbakanı Viktor Zubkov, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ile görüşmesinden sonra düzenledikleri ortak basın konferansında, "Hindistan'da ilave nükleer güç santralleri inşa edilmesi konusundaki anlaşma ile ilgili görüşmelerimizi tamamladık." dedi.

Anlaşmaya göre, Rusya Kudankulam'da dört nükleer reaktör daha inşa edecek. Ancak anlaşma, 45 üyesi bulunan Nükleer Tedarikçiler Grubu'nun (NSG) Hindistan ile nükleer malzemeler ticaretine izin veren tüzüğü değiştirmesinden sonra geçerli olacak.

Rusya ve Hindistan ayrıca uyuşturu ile mücadele konusunda gümrük işbirliği anlaşması imzaladı.

Basın konferansında konuşan Hindistan Başbakanı Singh, savunma işbirliğinin Hindistan-Rusya ilişkilerinde önemini korumaya devam edeceğini söyleyerek tarafların bu işbirliğini daha da geliştirmek konusunda karşılıklı söz verdiklerini kaydetti.

İki günlük resmi bir ziyaret için beraberinde 120 kişilik iş dünyası heyeti ile birlikte Hindistan'a gelen Zubkov, ticaret ve konomi işbirliğini artırmak için adımlar atılması konusunda da mutabakata vardıklarını belirtti.

2007'de 5 milyar dolar olan iki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin 2010'da 10 milyar dolara çıkartılması hedefleniyor. Zubkov, her iki ülkenin yeterli kaynaklara sahip olduğunu ve siyasi kararlılıkla bu 10 milyar dolar hedefine ulaşılacağını ifade etti.

Taç Mahal'i görmek üzere Hindistan'ın kuzeyindeki Agra şehrine giden Zubkov ve beraberindeki Rus iş dünyası heyeti yarın Moskova'ya dönecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?