Hindistan hava kuvvetleri yüksek dereceli alarmda

ABD, Mumbai'ye misilleme olarak Hindistan'ın hazırlıklarını tamamladığını söyledi, dolaylı olarak hedef gösterdi.

Arşiv 15.12.2008, 16:49 15.12.2008, 17:21
Hindistan hava kuvvetleri yüksek dereceli alarmda


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı, Hindistan'ın Mumbai terör saldırılarının intikamını almak için Pakistan'a saldırı gerçekleştirmek için hazırlıklarını bitirdiğini duyurdu.

Amerikan CNN televizyonuna konuşan bir Pentagon yetkilisi, Hindistan hava kuvvetlerinin, hazırlıklarını bitirdiğini, bugünden itibaren de alarmı en üst seviyeye çıkardığını söyledi.

Amerikan CNN televizyonunun internet sitesinde verdiği habere göre, aralarında Pentagon'dan yetkililerinin de bulunduğu ABD'liler, Mumbai'de geçen ay sonunda 200'e yakın kişinin öldüğü saldırıların ardından, Hindistan Hava Kuvvetleri'nin hazırlıklara başladığını belirterek, "Şu anda alarm durumu var. Bu alarm, iki nükleer gücün karşı karşıya gelmesi muhtemel bir çatışmanın ilk belirtisi" dediler.

Amerikalı yetkililer, değerlendirmelerinde ise, bilmedikleri hedefi de satır aralarında Hindistan'a gösterdi: "Hindistan'daki bu ön hazırlıkların amacı, Pakistan içindeki şüpheli kamplara ve hedeflerine yönelik bir hava saldırısı olabilir."

ABD'li yetkililer, Washington'un, Yeni Delhi'yi böyle bir hareketten kaçınmaya çağırdığını da ileri sürdü.

Hint Hava Kuvvetlerinin alarma geçmesi üzerine görüşü sorulan Pakistan Hava Kuvvetleri sözcüsü ise bu konuda yorum yapmayacağını, ülkesinin alarm seviyesini yükseltmediğini söylemekle yetindi.

Bu arada Press TV'nin haberine göre, hazırlıklarını tamamlayan Hindistan, Pakistan'daki Taliban kamplarını vuracak.

Pentagon yetkililerinden birine göre, cumartesi günü bir Hindistan savaş uçağı iki kez Pakistan hava sahasını ihlal etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?