Hindistan havaalanı 10 yıllığına Çelebi'de

Hindistan'ın en büyük havaalanının yer servisleri 10 yıllığına Çelebi'ye verildi.

Hindistan havaalanı 10 yıllığına Çelebi'de


Hindistan'ın en büyük havaalanının yer hizmetlerinin işletilmesi 10 yıl süreyle Türk şirketi Çelebi Hava Servisi'ne verildi. Başkent Yeni Delhi'de Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımı ile düzenlenen toplantıda, Yeni Delhi Uluslararası Havaalanı yer hizmeti işletmesinin Çelebi'ye verildiği duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hindistan ziyareti kapsamında Yeni Delhi'de bulunan Ulaştırma bakanı Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet Çelebi heyetini başarılarından dolayı kutladı.

Mumbai Chatrapathi Shivaji Uluslararası Hava Alanının da işletmesini 10 yıllığına geçtiğimiz 2009 Temmuz'unda alan Çelebi, Hindistan'da CELEBİ-NAS Airport Services India ve CELEBİ Delhi Kargo Terminal Managament India adı altında şirketler kurarak Hindistan'da 100 milyon dolarlık yatırıma ulaştıklarını açıkladı. Çelebi, ayrıca iki hava meydanının kargo terminali servisi ihalesini de 25 yıllığına kazanan firma oldu.

Böylece Çelebi, AB üyesi Macaristan ve Belçika'daki yatırımlarından sonra, havacılık sektörünün hızla geliştiği Hindistan'da da, ardı ardına üçüncü ihalesini kazanmış oldu.

Delhi Uluslararası İndra Gandhi Havalimanı, Mumbai Uluslararası Havalimanı ile birlikte, Hindistan'ın en yüksek hava trafiğine sahip 2 havalimanı konumunda. Yılda yaklaşık 23 milyon yolcuya ve 220 bin uçuş hareketine hizmet veren Delhi Uluslararası İndra Gandhi Havalimanı'nın, yapılacak alt yapı yatırımlarıyla,2012 yılında yıllık 37 milyon yolcuya, 2016 yılında 50 milyon yolcu/yıl'a ve 2021 yılında ise 66 milyon yolcuya hizmet sunması hedefleniyor.

Çelebi, Mumbai'yi takiben Delhi'de de yer hizmetleri faaliyetlerine başlamasıyla birlikte, Hindistan uluslararası hava trafiğinin yüzde 50'sine de hizmet veriyor olacak.

 
Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 21:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35