banner39

Hindistan Keşmir'de alkolü teşvik ediyor

Keşmirli lider Geylani, Hindistan'ı Keşmirli Müslüman gençleri bozmak için alkol tüketimini teşvik etmekle suçladı.

Arşiv 21.05.2008, 14:34 21.05.2008, 15:05
Hindistan Keşmir'de alkolü teşvik ediyor

Keşmirli Müslümanlar, Keşmir'de alkol satan dükkanların kapatılması için protesto gösterileri başlatma tehdidinde bulundu.

Hindistanlı yetkililer, Keşmir'de alkol tüketiminin hızla artmaya başladığını ileri sürdüler. Keşmirli Müslüman liderlerden Seyid Ali Şah Geylani, düzenlediği basın konferansında, "Hindistanlı yetkililer alkolün Keşmir'de yaygınlaşmasını bilinçli olarak teşvik ediyor. Bizim gençliğimizi bozmak istiyorlar." dedi.

Bütün Partiler Hürriyet Konferansı lideri Geylani, "Bütün yetkililere sesleniyorum. Bütün alkol satan dükkanları kapatsınlar. Aksi halde gelecek aydan itibaren bütün Keşmir'de protesto eylemlerine başlayacağız." dedi.

Geçen sene, Srinagar şehri civarındaki bölgede 1.2 milyon şişe içki ve bira satıldı. Bölgenin Hindistan tarafından işgal edildiği 1989'dan beri Keşmir'de en fazla alkol tüketimi geçen sene gerçekleşti.

Keşmir'in yazlık başkenti Srinagar'da bugün bütün dükkan ve işyerleri tanınmış bir imamın öldürülmesininyıl dönümü sebebiyle bugün kapalı.

Hürriyet ittifakı, Keşmir Müftüsü Mevlana Muhammed Faruk ve Keşmirli lider Abdul Gani Lone'nin ölüm yıldönümü sebebiyle dükkan ve işyerlerinin bugün kapatılması çağrısında bulundu.

Faruk, 1990'da evinde kimliği bilinmeyen kişiler tarafından öldürüldü. Lone ise 2002'de bir miting sırasında öldürüldü. Keşmirliler suikastlerden Hindistanlı yetkilileri sorumlu buluyor.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?