banner15

Hindistan, Pakistan'a diyalog teklif etti

Güney Asya'nın aralarında gerginlik eksik olmayan iki komşu ülkesi arasında sıcak rüzgarlar esiyor

Hindistan, Pakistan'a diyalog teklif etti

 

Hindistan, Pakistan'a Kasım 2008'de Mumbai'deki saldırılardan bu yana kesik olan müzakerelerin, dışişleri bakanları düzeyinde yeniden başlatılması teklifinde bulundu.

Press Trust of India (PTI) ajansının haberinde, teklifin ne zaman götürüldüğü belirtilmezken, Pakistan'ın henüz teklife cevap vermediği kaydedildi.

Haberde, adının açıklanmasını istemeyen kaynakların, Hindistan'ın terör meselesini ve iki komşu ülke arasında güvenlik ve barış ortamının yaratılmasına katkı sağlayabilecek her türlü konuyu ele almak istediğini söylediği de ifade edildi. Haberde, ayrıca Hindistan'ın müzakerelere "açık ve olumlu" bir yaklaşımla başlamak istediği kaydedildi.

Bu arada, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Hindistan'ın ikili görüşmelere hazır olduğu mesajlarını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Bakan Kureyşi, ikili görüşmelere istekli olduğu yolunda Yeni Delhi'den sinyaller geldiğini, diyaloğun yeniden başlamasına yol açması halinde bundan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Yeni Delhi ve İslamabad, 2004'te bir barış süreci başlatmış ve bu sayede Asya'nın nükleer güç sahibi iki dev ülkesi arasındaki gerginlik hissedilir ölçüde azalmıştı. Ancak bu diyalog ortamı Mumbai'de 166 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıların ardından kesilmişti. Hindistan, saldırıları Pakistan'da yerleşik bulunan Leşker-i Tayyibe adlı örgütün düzenlediğini ileri sürmüştü.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 07:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48