banner39

Hindistan, Tacikistan'dan kiralık toprak istiyor

Hindistan, Tacikistan'dan pirinç yetiştirmek için arazi kiralamak istiyor.

Arşiv 21.06.2010, 12:16 21.06.2010, 12:16
Hindistan, Tacikistan'dan kiralık toprak istiyor

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan Tarım Bakanı Kasım Kasımov ile Hindistan'ın Punjab eyaleti Tarım Bakanı Sardar Singh Langah'ın arasında yapılan görüşmede, bu konu gündeme getirildi.

İki ülke arasındaki tarım işbirliğinin ele alındığı görüşmede, Hintli Bakan Singh, Tacikistan'ın sulanan toprakları ile ilgilendiklerini ve Punjab'ın 20 bin hektar araziyi kiralayabileceğini belirtti. Sardar Singh, Punjab'ın Hindistan'ın toplam yüz ölçümünün yüzde 1,5'ine sahip olmasına rağmen, bölgede tahıl ürünlerinin büyük bir kısmının üretildiğini kaydetti.

Hintli Bakan, Punjab'ın pirinç yetiştirmede büyük bir tecrübeye sahip olduğunu kaydederek, "Bu bağlamda, Tacikistan Hükümeti'nden bize arazi tahsis etmesini istiyoruz. Bu arazide pirinç yetiştirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Tacik Bakanı Kasımov ise tarım alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi için Hint tarafına ülkesinde temsilcilik açmalarını teklif etti. Kasım Kasımov, temsilcilik konununda ülkesinin Hindistan'a gereken bütün kolaylıkları sağlayacağını dile getirdi.

Tacikistan Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Hint heyeti Hatlon bölgesinde pirinç yetiştirmek için uygun bir arazi seçti. 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?