banner39

Hindistan ve Pakistan barış sürecini tekrar başlattı

Geçen sene Pakistan'daki siyasi belirsizlik sebebiyle aksayan barış süreci bugün tekrar başlatıldı.

Arşiv 20.05.2008, 17:11 20.05.2008, 17:11
Hindistan ve Pakistan barış sürecini tekrar başlattı

Hindistan ve Pakistan dışişleri bakanlığı yetkilileri dört yıllık barış sürecini tekrar başlatmak amacıyla bugün bir araya geldiler. Pakistan'da geçen sene meydana gelen siyasi karışıklıklar sebebiyle sürece aksamıştı.

Dışişleri bakanlığı diplomatlarının görüşmelerinin ardından yarın Hindistan Dış İşleri Bakanı Pranab Mukherjee ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mehmood Kureşi bir araya gelecek.

Hindistan, yeni Pakistan sivil hükümet yetkilileri ile ilk kez görüşüyor.

Hindistan Dışişleri Bakanı Pranab Mukherjee, Pakistan'a gelişinde, Pakistan'daki yeni demokratik çevrenin umut verici olduğunu ve iki ülke arasında gelişmeler sağlanacağı umudu taşıdığını belirtti.

Mukherjee, "Şimdiki ortamın barış, istikrar ve ekonomik gelişme ile ilgili çeşitli meselelerde bize yardım edeceğini düşünüyorum." dedi.

Görüşmelerden sonra Hindistan Dışişleri Bakanlığı Sekreteri Shivshankar Menon, gazetecilere, "İki ilişkilerde sürecin ileri götürülmesi konusunda iki taraf kararlı." dedi.

Heyetler arası görüşmelerde Keşmir konusunda önemli bir gelişme sağlanması beklenmiyor, ancak Pakistanlı gözlemciler müzakereler neticesinde Hindistan Başbakanı Manmohan Singh'in Pakistan'ı ziyaret edebileceği bir ortamın meydana getirilebileceğini belirttiler.

Reuters

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?