banner39

Hindistan ve Pakistan güven tazeledi

Hindistan ve Pakistan, karşılıklı olarak ülekelerindeki nükleer tesisler hakkında bilgi paylaşımında bulundular.

Arşiv 01.01.2010, 13:28 01.01.2010, 13:28
Hindistan ve Pakistan güven tazeledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan resmi haber ajansı PTI'ın (Press Trust of India) verdiği bilgiye göre, nükleer güce sahip komşu iki ülke mevcut nükleer tesislerini birbirine bildirdi.

İki ülke 31 Aralık 1988'de imzalanan ve 1991 yılından beri etkin olarak uygulanan anlaşmanın gereği olarak her yılın ilk günü mevcut nükleer tesislerinin bilgilerini paylaşıyor. Uygulama ile olası bir saldırıya karşı iki komşu ülkenin nükleer bir felaketin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

1974 yılında ilk nükleer bombasına sahip olan Hindistan'ın 17'si çalışır durumda 6'sı inşaat halinde 23 nükleer santrali bulunuyor. Hindistan geçtiğimiz yıl Amerika ile yaptığı nükleer enerji anlaşması ile Amerika'dan alacağı uranyuma karşılık 11 nükleer santralini sadece sivil amaçlı kullanmayı ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun denetimine açmayı kabul etmişti.

Komşu Pakistan'da ise aktif 2 ve inşaat halinde 3 olmak üzere toplam 5 nükleer reaktör bulunmakta. Pakistan 1998 yılında ise ilk nükleer bomba denemesi yaptığını ve bunda başarı sağlandığını açıklamıştı.

Dünya'da İsrail ile birlikte Uluslararası Nükleer Silahsızlanma Anlaşması NPT'ye imza atmayan ender ülkeler arasında yer alan Pakistan ve Hindistan tarihlerinde üç büyük savaş yaşadı. Halen Cammu Keşmir bölgesinde büyük askeri sürtüşmenin yaşandığı iki komşu ülke arasında bölge üzerine barış görüşmeleri devam ediyor. 1999 yılında Keşmir buzullarında meydana gelen karşılıklı askeri çatışmalar sonrasında nükleer bir savaşın eşiğine gelen iki komşu ülke arabulucu ülkeler sayesinde savaşın eşiğinden dönmüştü. 2003 yılından beri devam eden barış görüşmeleri zaman zaman terör olaylarından ve siyasi gerilimlerden dolayı sekteye uğrasa da halen devam etmekte.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?