Hindistan ve Pakistan yeniden masaya oturuyor

İki yılın ardından yeniden başlatılması öngörülen müzakere sürecinin takvimi Pazartesi günü belirlenebilecek

Hindistan ve Pakistan yeniden masaya oturuyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan'ın Pakistan'a götürdüğü öneri üzerine iki ülke arasında iki yılın ardından yeniden başlatılması öngörülen müzakere sürecinin takviminin Pazartesi günü belirlenebileceği bildirildi.

AA'nın verdiği bilgiye göre, Hindistan dışişleri bakanlığından bir yetkili, Hindistan Dışişleri Bakanı Nirupama Rao'nun, Pakistan'ın Hindistan'dan sorumlu Yüksek Komiseri Şahid Mali ile müzakerelerin nerede, ne zaman yapılacağı ve hangi konuların ele alınacağını görüşmek üzere bir araya geleceğini söyledi.

Bu arada, Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, 5 Şubat Keşmir ile Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Keşmirlilerin müzakere sürecine dahil edilmeleri gerektiği kanısındayız" dedi.

Keşmir'deki Hindistan askerlerine karşı savaşan gruplardan Hizbul Mücahitleri'nin sözcüsü İhsan Illahi de Reuters'a yaptığı açıklamada, "Biz Keşmirlileri müzakere sürecine dahil etmezlerse, Keşmir sorununu nasıl çözeceklerini umuyorlar" diye konuştu.

Yeni Delhi ve İslamabad, 2004'te bir barış süreci başlatmış ve bu sayede Asya'nın nükleer güç sahibi iki dev ülkesi arasındaki gerginlik hissedilir ölçüde azalmıştı. Ancak bu diyalog ortamı Mumbai'de 166 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıların ardından kesilmişti.

Hindistan dün bu müzakerelerin dışişleri bakanları düzeyinde yeniden başlatılması teklifinde bulunmuş, Pakistan da Hindistan'ın ikili görüşmelere hazır olduğu mesajlarını memnuniyetle karşıladıklarını açıklamıştı.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 12:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35