banner39

Hindistan'da çocuk istismarı sürekli artıyor

Hintli her iki çocuktan biri en az bir kez istismar kurbanı olmuş ve çocukların yarısından fazlası da cinsel tacize maruz kalmış durumdalar.

Arşiv 13.04.2007, 12:41 13.04.2007, 12:44
Hindistan'da çocuk istismarı sürekli artıyor

 

Kadir Kon / Dünya Bülteni

Hindistan medyasında çıkan habere göre Hindistan hükümetinin ‘Hindistan’da Çocuk İstismarı: 2007’ başlıklı inceleme raporunda çocuk istismarının boyutları gözler önüne seriliyor.

‘Hindustan Times’ gazetesinin haberine göre, yaklaşık olarak çocuklardan ve gençlerden yüzde 53’ü cinsel tacize maruz kalıp kalmadığı yönündeki bir soruya ‘evet’ cevabını verdiler. Hindistan’da ilk defa olarak Kadın ve Çocuk Gelişimi Bakanlığı tarafından yaptırılan araştırma kapsamında, yaşları 5 ile 12 arasında 12.400 çocuk ve yine yaşları 18 ile 24 arasındaki 2300 genç yetişkinle Hindistan genelinde bir araştırma gerçekleştirildi.

İstismara veya tacize uğrayan çocuk ve gençlerin yüzde 69’unu erkek çocukları ve gençler oluşturuyor. Genellikle de bu fiili işleyen kimseler kurbanın yakın çevresi ve ailesinden olan kimselerden oluşuyor. Konuyla ilgili olarak Kadın ve Çocuk Gelişiminden sorumlu Bakan: ‘ Çocuk istismarının üzeri örtülüyor ve bütün olan biten fiille ilgili de anlaşmalı bir sessizlik bulunuyor’ şeklinde açıklama yaptı.

Araştırmayla çocuklara karşı ‘ölçüsüz bir haksızlık’ ortaya koyulmuş oldu. Bakanın açıklamasına göre, şimdi bakanlık çocukları korumaya yönelik yeni bir kanun üzerinde çalışıyor ve yeni düzenlemeyle çocuklara karşı işlenen istismar suçlarının üzerine daha kararlı gidilecek ve bu tür suçları işleyenler daha sert şekilde cezalandırılacaklar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?