banner39

Hindistan'da inek, Türkiye'de kurumlar

AKP'li vekil: Hindistan'da inekler nasıl kutsalsa, Türkiye'de de bazı kurumlar aynı şekilde kutsal dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hindistan'da inek, Türkiye'de kurumlar

TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, 26 milletvekilinin dokunulmazlık dosyalarının dönem sonuna bırakılmasını kararlaştırdı.

AKP ve CHP’li üyeler arasında zaman zaman tartışmaların da yaşandığı komisyon toplantısında, AKP Ağrı Milletvekili Halil Özyolcu’nun “Türkiye'de o kadar kutsallar var ki Hindistan'daki kutsal inekler gibi Türkiye'de de kutsallar ve kutsal kurumlar var. Onlara da dokunamıyoruz” şeklindeki sözleri CHP’lilerin tepkisine neden oldu.

TBMM Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, 26 milletvekili hakkındaki dokunulmazlık dosyalarının dönem sonuna ertelenmesini kararlaştırdı. Anayasa-Adalet Karma Komisyonu, 26 milletvekiliyle ilgili hazırlık komisyonu raporunu ele alırken, komisyonun CHP’li üyeleri dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde, AKP’li üyeler ise dosyaların dönem sonuna ertelenmesi yönünde oy kullandı. AKP’lilerin oylarıyla da 26 dosyanın dönem sonuna ertelenmesi kararlaştırıldı.

Komisyonda bugün görüşülen dosyalar arasında “eşini döverek kasten yaraladığı” gerekçesiyle AKP Konya Milletvekili Halil Ürün hakkında hazırlanan dosya ile CHP Kırıkkale Milletvekili Halil Tiryaki'nin, “Keskin'de düğünlerde saz çalmak suretiyle müzisyenlik yapanları toplayıp, izinsiz gösteri yapmaya teşvik ettiği ve kendisinin de bu şahıslarla birlikte yürüyüşe katılarak, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasına aykırı davrandığı”na ilişkin dosya da bulunuyor.

İnek Sataşması

Edinilen bilgiye göre komisyon toplantısı AKP’liler ile CHP’liler arasında tartışmalara da sahne oldu. AKP’liler “dokunulmazlıkların kaldırılmasını” isteyen CHP’yi “samimiyetsizlikle” suçlarken, CHP İzmir Milletvekili Yılmaz Kaya, asıl AKP’nin bu konuda samimiyetsiz olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan’ın 3 Kasım seçimlerinden önce 70 milyonun gözünün içine baka baka dokunulmazlıkların kaldırılacağını televizyondan ifade ettiğini anımsattı.
AKP Adıyaman milletvekili Hüsrev Kutlu, her hafta Genel Kurul’a bir dokunulmazlık dosyası getirerek bir milletvekilinin mahkum edilmesinin doğru olmadığını belirterek, “Mahkeme kapısında bekletmek, hakim önünde düğme ilikleyip beklemek milletvekilini yaralar” dedi.

Kutlu’nun bu çıkışı üzerine Yılmaz Kaya, dosyaların içinde elektrik hırsızlığı isnadı bile bulunduğuna işaret ederek, “Bu isnatla arkadaşımızın dolaşmasına izin vereceksiniz bu yaralamayacak, hakim karşısına çıkmak yaralayacak öyle mi? Bence bu kamburla adliye kapısında beklemek daha yeğdir.” Diye konuştu.

AKP Ağrı Milletvekili Halil Özyolcu ise dokunulmazlıkların bir bütün halinde ele alınması gerektiğini kaydederken, “Türkiye'de o kadar kutsallar var ki Hindistan'daki kutsal inekler gibi Türkiye'de de kutsallar ve kutsal kurumlar var. Onlara da dokunamıyoruz” diye konuştu.

Özyolcu’nun bu sözleri CHP’li üyelerin tepkisine neden olurken, Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk tepkisini, “Ağzından çıkarı kulağın duymuyor” diye gösterdi.

Ankara milletvekili Oya Araslı da toplantıda çok terbiye dışı ifadeler kullanıldığını belirterek, “Türkiye'nin hiç bir kurum ve kuruluşuna kimse inek diyemez” dedi. Araslı, Başkan Burhan Kuzu’nun olaya müdahale etmesini de istedi. 

Anka

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?