banner15

Hindistan'da Müslümanlar ayaklandı

Hindistanlı onbinlerce Müslüman, hükümetin tarım alanlarını haksız bir şekilde sanayi alanına çevirmesini protesto etti.

Hindistan'da Müslümanlar ayaklandı

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Perşembe günü Kalküta’da düzenlenen eylemde protestocuların ellerinde tuttukları dövizlerde “Kanını akıt, ama asla arsanı verme”, “Tarım alanlarında sanayiye hayır” gibi sloganlar dikkat çekti. Batı Bengal komünist eyaletinin bu kararına sinirlenen Müslüman halk, eyalet yönetiminin Özel Ekonomik Kuşak(SEZs) sistemini kurarak tarım alanlarını ele geçireceği korkusunu taşıyor.

 

Ocak ayı başlarında bu karara itiraz eden ve yönetime karşı gelen 5 kişi öldürüldü. Bölgenin batı yakasındaki 14.500 dönüm arazide uygulanması planlanan serbest ekonomi projesi kararı destekleyen komünistler ile muhalif Müslümanlar arasında çatışmalara neden oluyor.

 

Arazileri kaybeden çiftçilerin çoğunluğunu Müslümanlar oluşturuyor. 80 milyon nüfuslu eyaletin %27’si Müslüman.

 

Hindistan’ın 140 milyon nüfuslu en geniş cemaati olan Hind Ulema Cemiyeti Genel Sekreteri  Siddiqullah Choudhury  “Biz sanayiye karşı değiliz, biz de ilerlemeden yanayız;ama lütfen ziraat alanlarımıza kıymayın.” Diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Gelecekteki pek çok SEZs projesi Müslüman çiftçilere ağır darbeler indirecek, hiçbir hoşgörü ve kolaylık tanımayacaktır.

 

Daha önce Batı Bengal’de gerçekleştirilen direniş sonucu fakir köylü halka arazileri geri dağıtılmış ve Hindistan’ın en başarılı reformu uygulanmıştı. Ancak son yıllarda baş gösteren yerli ve yabancı yatırımcılara sanayi ve fabrika alanları açma projeleri özellikle Müslüman halkı mağdur etmeye devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48