Hindistan'da uçak kazası: 158 ölü-FOTO

Hindistan'da inişe geçtiği sırada pisti ıskalayarak yere çarpan yolcu uçağında en az 158 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi sağ kurtuldu

Hindistan'da uçak kazası: 158 ölü-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hindistan'ın güneyinde inişe geçtiği sırada pisti ıskalayarak yere çakılan Air India yolcu uçağında en az 158 kişi hayatını kaybetti.

Karnataka eyalet yönetimi bakanlarından V.S. Açarya, gazetecilere yaptığı açıklamada, uçağın yere çarpması sonucu en az 158 yolcunun öldüğünü söyledi.

india-plane-crash-2.jpg

Yetkililer, Dubai'den gelen Air India'ya ait Boeing 737-800 cinsi uçakta 167 yolcu ve 6 uçuş personeli bulunduğunu, uçağın Karnataka eyaletindeki Mangalore Havaalanı'na inişe geçtiği sırada pisti ıskalayarak yere çarptığını kaydetti.

SEKİZ KİŞİ SAĞ KURTULDU

Öte yandan, enkazda kurtarma çalışmaları devam ederken Hintli yetkililer sadece 8 kişinin sağ kurtulduğu belirtildi.

india-plane-crash-3.jpg

Yetkililer, son 1-2 günden beri bölgeyi etkisi altına alan muson yağışlarının habercisi yağmurun Mangalore kentinden 30 kilometre kadar uzakta bulunan Mangalore Havaalanı'nda görüş mesafesini düşürdüğünü ve bunun da kurtarma çalışmalarını zorlaştıran diğer bir etken olduğunu belirtiyor.

india-plane-crash-4.jpg

Mangalore Havaalanı'ndaki üst düzey bir yetkili, Reuters'a yaptığı açıklamada, uçağın inişe geçtiği sırada pisti ıskaladığını ve yere çarptığını, daha sonra da uçaktan alevler yükseldiğini haber aldıklarını belirtti.Yetkililer, bazı yaralıların hastanelere kaldırıldığını, kazanın bilançosunun önümüzdeki saatlerde netleşeceğini kaydetti.

india-plane-crash-7.jpg

COĞRAFİ ŞARTLAR KURTARMA ÇALIŞMALARINI ZORLAŞTIRIYOR

Hindistan'da inişe geçtiği sırada pisti ıskalayarak yere çarpan yolcu uçağını düştüğü havaalanının bulunduğu platonun tepelerle çevrili olması yangın söndürme ekiplerinin bölgeye ulaşmasını engelleyerek kurtarma çalışmalarını zorlaştırıyor.

india-plane-crash-5.jpg

Televizyonlarda yer alan görüntülerde yangın söndürme ekiplerinin uçağa su sıktıkları sırada kurtarma görevlilerinin sağ kalanları kurtarmak amacıyla çalıştıkları görülüyor. Televizyonlarda, bir itfaiyecinin yaralanmış bir çocuğu kolunda taşırken gösteren görüntüler yayımlandı.

india-plane-crash-6.jpg

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 11:13
banner53
YORUM EKLE

banner39