banner39

Hindistanlı Müslümanlar açlığın eşiğinde

Hindistan hükümetinin hazırladığı rapora göre, ülkedeki Müslümanlar aşırı derecede yoksul.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hindistanlı Müslümanlar açlığın eşiğinde

Zehra Taş / Dünya Bülteni

 

Hindistan hükümetinin geçtiğimiz hafta hazırladığı bir raporda, ülkede yaşayan Müslümanların diğer topluluklara nazaran daha yoksul, cehalet ve işsizlik ile karşı karşıya olduğu vurgulandı. New Delhi Yüksek Mahkemesi emekli başhakimi Rajindar Sachar’ın derlediği raporda “Müslüman topluluk nisbeten fakir, okuma yazma oranı düşük ve daha az eğitim olanaklarına sahip. Toplumda ve özel sektörde daha az temsil ediliyor. Serbest meslek sahiplerine daha az kredi imkanı sunuluyor“ denildi.

 

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh’ın atadığı yüksek komisyonun araştırmasına dayanan raporun, ülkenin Hindu çoğunluğu ile Müslüman azınlık arasındaki uçuruma köprü olmayı amaçlayan bir kampanyanın parçası olduğu belirtildi. Rapora göre, kentsel alanlarda yaşayan Müslüman topluluk çoğunlukla fakir belediyelere ait altyapı sistemi ile bilinen gecekondu mahallerinde yaşıyor. Bununla beraber Müslüman topluluğun durumu bölgeden bölgeye, şehirden şehire büyük bir çeşitlilik gösteriyor.

 

Hindu kastlarının bile gerisindeler

 

Rapor, açılan uçurumu gösteren programlara olan ihtiyacı vurgulyarak Müslümanların ekonomik ve eğitim alanında en düşük, Hindu kastının bile gerisinde olduğunu kaydetti. Başbakan Singh raporda verilen bilgiyi ‘doğru, kapsamlı ve güncel’ olarak tanımladı. Rapor kırsal alandaki asgari gelirin altına düşen Müslüman ailelerin yüzde 94.9’unun  ücretsiz yiyecek yardımı alamadığını ve yüzde 60.2 sinin ise hiç toprağı olmadığını ortaya çıkardı.

 


Hindistan Başbakanı Manmohan Singh

 

Müslümanların yüzde 3.2’si doğrudan gelir desteği alıyor ve topluluğun yüzde 1.9’u hükümetin desteklediği gıda yardımlarından (yiyecek programlarından ya da kampanyalarından) faydalanıyor. Rapora göre, Müslüman çiftçilerin sadece yüzde 2.1’inin traktörü var.

 

Eğitimde ise rapor, büyüyen(dörtnala giden) kentsel kesimdeki müslümanların yüzde 60 ının daha önce hiç okula gitmediğini ve sadece müslümanların yüzde 0.8 inin okur-yazar olduğunu gösteriyor. Kırsal kesimde ise müslümanların yanlızca yüzde 3.1 i okur-yazar.

 

Milliyetçilerden hükümete suçlama

 

Hindistan’ın en büyük iki ulusal siyasi partisinden biri olan, aşırı Hindu milliyetçisi Bhartiya Janata Partisi(BJP), Hindistan Başbakanı Singh’i ve partisini azınlıklar konusunu deşmek ve bundan siyasi kazanç elde etmeye çalışmakla itham etti.

 

BJP Genel Sekreteri Arun Jaitley bir basın toplantısında, “Kongre azınlık meselelerini seçmenlerin ilgisini arttırmak için tırmandırıyor, ama özel olarak azınlıklar için hiçbir şey yapmıyor”dedi.

 

Geçtiğimiz aylarda Singh, yerel politika liderlerini, Müslümanlara daha iyi eğitim olanaklarının sağlanması için ve bunun yanında daha çok polis olarak yetiştirilmesi ve artan güvensizlik duygusuna karşı yardımcı olacak gizli servis elemanı olarak çalıştırılması konusunda bir öneride bulunmuştu.

 

1.1 milyar nüfusa sahip olan Hindistan’ın 200 milyonunu oluşturan Müslümanlar, Endonezya’dan sonra dünyanın ikinci büyük Müslüman topluluğunu oluşturuyor.

 

Her ne kadar Hindistan seküler tüzüğü her topluluk için eşit haklar ve imkânlar vaad etsede, Müslümanlar, genelde Hindulara göre daha yüksek olan işsizlik oranının bir sonucu olarak, daha düşük bir eğitim seviyesine sahipler.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?