banner39

Hindular günahlarından arınıyor

6 yılda bir kutlanan Ardh Kumbh Mela festivali için ülkenin kuzeyindeki Allahabad'da toplanan milyonlarca Hindu, üç kutsal nehrin birleştiği noktada suya giriyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Hindular günahlarından arınıyor
6 yılda bir kutlanan Ardh Kumbh Mela festivali için ülkenin kuzeyindeki Allahabad'da toplanan milyonlarca Hindu, üç kutsal nehrin birleştiği noktada suya giriyor.

Ziyaretçi sayısının daha ilk günden milyonları bulduğu festival için büyük bir çadır kent oluşturuldu. Hindistan yetkilileri, güvenlik önlemlerinin de üst düzeye çıkarıldığını belirtiyor.

Festival günün ilk ışıklarıyla birlikte, dini liderlerin nehir kıyısına gelmesi ile başladı.

Bazıları beyaz atların çektiği tek kişilik arabalarla, bazıları ise taraftarlarının taşıdığı tahtırevanlarla tören alanına geldi. Kimi küle bulanmış, kimi safran rengi kumaşlara sarınmış, kimiyse tamamen çıplak Budist rahipler, sisler içinde renkli görüntüler oluşturdu.

Photo

Onları, dondurucu soğuğa ve rüzgara aldırış etmeden kendilerini sulara bırakan erkek, kadın ve çocuklar izledi.

45 gün sürecek festival süresince, Allahabad'ın yaklaşık 70 milyon ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Photo

Hindular, 6 yılda bir düzenlenen Ardh Kumbh Mela (Yarım Büyük Testi) ve 12 yılda bir düzenlenen Kumb Mela (Büyük Testi) festivallerinde üç kutsal nehir olan Ganj, Jamuna ve Saraswati'nin birleştiği noktada suya girerlerse, günahlarından arındıklarına inanıyor.

İnancın kaynağı ise Hindu mitolojisinde. Mitolojiye göre, tanrılar ve şeytani güçlerin, içinde kutsal bir sıvı bulunan bir testi için savaştığı sırada, kutsal sıvıdan damlalar, aralarında Allahabad'ın da bulunduğu dört kente düştü.

Photo

Bu nedenle, bu damlalar ile kutsanan bölgelerde nehre girmenin, bireyi günahlarından arındıracağı düşünülüyor.

Photo

Nehirde yıkanmanın, yani festivalin zamanlaması ise yıldızların konumuna göre belirleniyor ve buna göre bu yılki festivalde nehirlerin birleşme noktası 6 gün boyunca arınma amacına hizmet edebilecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?