banner39

Hindulardan Müslümanlara provokatif çıkış!

Uluslararası Hindu örgüt, Müslüman alimlerin Hindistan'ı Dar-ül Eman ilan etmesini istedi.

Arşiv 23.02.2009, 17:26 23.02.2009, 17:42
Hindulardan Müslümanlara provokatif çıkış!

 


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası Hindu örgüt, Hindistan'daki 13 tanınmış Müslüman örgüte çağrıda bulunarak "Hindistan'ın İslamın dostu (Dar-ül-Eman) olduğuna" dair bir fetva yayınlamalarını istedi. Müslüman örgütlerin fetvayı yayınlaması halinde, Hindistan ve Hindlilere karşı cihad çağrılarının geçersiz olacağı ifade edildi.

Visha Hindu Parishad (Dünya Hindu Konseyi - VHP) 1964'te Hindistan'da kurulan uluslararası bir Hindu örgüt.

Hindistan'da yayınlanan The Times'ın bildirdiğine göre, Hindu liderlerlerden (Dharm Raksha Manch) meydana gelen örgüt, Müslüman liderlerden Hinduların kafir olmadığını ilan etmelerini ve böylece Hinduların cihadın hedefi olmayacaklarını bildirdiler.

Mektubun, Bütün Hindistan Milli Konseyi, Dar-ül Uloom Deoband, Tebligi Cemaat, Camiat Ulema-i Hind ve Bütün Hindistan Cami İmamları Örgütü ve diğer Müslüman örgütlere gönderildiği kaydedildi.

Mektupta, İslam ulemasından Hindistan'ın Dar-ül Harb değil Dar-ül Eman olduğunun bir fetva ile ilan edilmesi isteniyor. Dar-ül Eman; bütün Müslümanların dinlerini herhangi bir kısıtlama olmadan yaşayabildikleri ve geliştirebildikleri yer olarak biliniyor.
VHP, Müslüman örgütlere yaptığı çağrıda Dar-ül İslam fetvası değil bir üçüncü şekli olan Dar-ül Eman (Barış Toprağı) fetvası istemesi dikkat çekti.

Hindistan bir çok Müslüman önder, İngiltere'nin ayrılması ve Pakistan'ın ayrı bir devlet olması üzerine Hindistan'ın artık bir Dar-ü Harb olduğunu ilan etti.

VHP'nin yeni yönteminin seçimlerle ilgili olduğu ve Mumbai terör saldırıları sonrasında oluşan kızgınlıktan faydalanmaya yönelik olduğu kaydedildi.

VHP başkanı Ashok Singhal, Müslüman bilim adamlarına gönderdiği mektupta yanlış algılamaların ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyerek "Dharm Raksha Manch bu saldırılara İslami metinlerin ilham verdiğinden özellikle endişe duyuyor. Yakın bir gelecekte de benzer saldırıların gerçekleşebileceğinden kaygılanıyor" dedi.

Ashok Singhal, "Çağrımıza olumlu bir karşılık verileceğini bekliyoruz. İslami liderlerin dinden ilham alan şiddeti kınamadıkça, terörizmin bu ülkede sona ermeyeceğine inanıyoruz. Söyledikleri gibi İslam bir barış dini ise, onlardan bu görüşlerini yansıtan bir fetva bekliyoruz" şeklinde yazdı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?