banner39

Hint filmleri 43 yıl sonra Pakistan'da

1965 yılında Pakistan'da yasaklanan Bollywood yapımı Hint filmleri 43 yıl sonra Pakistan sinemalarında gösterime girdi.

Arşiv 11.02.2008, 16:36 11.02.2008, 17:41
Hint filmleri 43 yıl sonra Pakistan'da


Mahmut Osmanoğlu / Dünya Bülteni

1965 yılında Pakistan'la Hindistan arasında Keşmir üzerine patlak veren savaşın ardından Pakistan'da yasaklanan Bollywood yapımı Hint filmleri yeniden Pakistan sinemalarında vizyona girmeye başladı.

Pakistan'ın en büyük şehri Karaçi sinema salonlarında ilk gösterime giren film, Hint sinema endüstrisinin en başarılı yapımlarından biri olan "Karşılama" oldu.

Bollywood filmlerinin yeniden Pakistan beyaz perdesinde gösterime girmesinde iki ülke arasındaki gerginliğin göreceli olarak azalmasının da etkisi büyük.

1965 den bu tarafa Hint filmlerine ambargo uygulanmasına rağmen Pakistanlılar DVD karaborsasının gelişmesi ve sınır boylarında korsan baskıların pazara kolay sunulmasından dolayı Hint filmlerini izlemeye devam ettiler.

İşin yasal boyutuyla ilgili olarak ise, Pakistan Parlamentosu Kültür Komisyonu hükümetten bu tür filmlere yeterli bir sansür mekanizması altında bir yıllık bir deneme süresiyle müsaade edilmesini talep etti. Kültür Komitesi başkanı bu müsaadenin alınmasından sonra gerekli düzenlemelerin gözden geçirilebileceğini ifade etti.

Bu arada filmlerin gösterime girmeye başladığı ve bakanlar kurulundan resmi bildirinin beklendiği bildirildi.

Bu resmi girişimin Pakistan film endüstrisinin karşı karşıya olduğu sorunları hafifletmeye yönelik olduğu da bazı kesimlerce gündeme getiriliyor. Krizde olan Pakistan film dağıtım sektörü ve sinema salon sahiplerinin hükümetten Bollywood filmleri ithaline müsaade edilmesi yolunda taleplerde bulunduğu sanılıyor.

1970 li yıllarda 1300 olan sinema salonu sayısı bugün 275 e düşmüş bulunuyor.

Hint filmlerini herkesin kollarını açmış bir şekilde beklediğini söylemek de mümkün gözükmüyor. Bazı gözlemciler, Hint filmlerinin ülkeye üşüşmesiyle birlikte "Lollywood" olarak bilinen yerli film sektörünün tabutuna da son çivi çakılmış olacağını iddia ediyorlar.

Muhafazakâr bir yapıya sahip Pakistan toplumu da, "Hindu" olmasından daha çok kadın bedenini açık saçık bir şekilde gündeme getiren Bollywood filmlerine muhalefet ediyor.

Konuya yakın kaynaklar Bollywood filmlerinin ilk zamanda daha çok Pencab eyaleti ve Rawalpindi ile sınırlı kalacağını daha hassas Beluçistan ve Kuzey Batı Sınır Eyaletine ulaşmayacağı kanısını taşıyorlar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?