banner39

Hint liderden Pakistan'a suçlama

Hint başbakan, Mumbai saldırılarının arkasında bazı Pakistan makamlarının olması gerektiğini söyledi

Arşiv 07.01.2009, 07:05 07.01.2009, 07:05
Hint liderden Pakistan'a suçlama


Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, Mumbai'de Kasım ayında düzenlenen saldırıların, Pakistan'da bulunan bazı resmi makamlarca desteklenmiş olması gerektiğini söyledi.

Singh, Pakistan'ı da "savaş histerisini körüklemekle" suçladı.

Delhi'de eyaletlerin başlıca bakanları ile buluşan Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, "saldırıların karmaşıklığı ve askeri hassasiyeti nedeniyle Pakistan'daki bazı resmi makamlardan destek almış olmasının şart olduğunu" söyledi.

Singh ayrıca "Bugün Pakistan'ın savaş histerisini körüklemekle meşgul olduğu anlarda bile bizim ulusumuz sebatla birleşmiştir. Ulusal birliğimiz daha da güçlenmiştir." dedi.

Singh "Hindistan'a düşman olan teröristlere ve diğer güçlere sığınacak yerler sağladığını" söylediği Pakistan'ın "terörizm ile mücadele" politikalarını da bir kez daha eleştirdi.

Bu açıklama habercilere göre üst düzey bir Hintli yetkilinin şu ana kadar kullandığı en sert ifade niteliğini taşıyor olabilir.

Hindistan dün İslamabad yönetimine, Mumbai saldırılarını Pakistan'daki "unsurlar" ile ililişkilendiren bazı kanıtlar sunduğunu açıklamıştı.

Pakistan tarafı ise bugün yaptığı açıklamada saldırılar hakkında süregiden "suçlama oyununa" artık bir son verilmesi çağrısında bulundu.

Bu arada, baskınlar sonrasında hayatta kalan tek saldırgan olan Muhammed Ecmel Emir Kasap'ın gözaltı süresi 19 Ocak'a kadar, yani iki hafta daha uzatıldı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?