Hint Okyanusu'nda filin sabah keyfi / FOTO

Andaman Adaları'nda 60 yaşındaki Rajan adlı yüzebilen fil turistlerin ilgi odağı oldu.

Hint Okyanusu'nda filin sabah keyfi / FOTO


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'li fotoğrafçı Cesare Naldi, Hint Okyanusu'ndaki Havelock Adası'nda 60 yaşındaki Rajan isimli fille bakıcısının sabah banyosu sefasını görüntüledi.

Tropik adalar topluluğu, eşsiz denizaltı yaşamı, mangrovların sıraladığı koylar ve ilkel kabileleri ile Andaman doğanın ender hediyelerindendir. Kimi zaman çok şiddietli depremlere tanıklık eden Adaman Adaları'dan yaşayanlar, yaptıklarıyla ilgi çekmeyi başarabiliyorlar.

Hint Okyanusu'ndaki Hindistan'a bağlı bir Eyalet olan Andaman Adaları'nda 40 yıl önce yüzmeyi öğrenen Rajan, fildişlerinin üzerinde oturan 58 yaşındaki seyisi Nasru'yu suyun içinde güvenle taşıyor.

yuzenfil.jpg

Altı ton ağırlığındaki Rajan'ın varlıklı bir sahibi var. İki yıl önce Kerala tapınağı fili satın almak istemiş ve Rajan neredeyse gidiyormuş. Ancak şimdi Rajan ve Nasru, turistlerin ilgi odağında oldukları için yaşadıkları yerden ve birbirlerinden ayrılmayacaklar.

yuzen-fil.jpg

Naldi, National Geographic'e şunları söylemişti: "Rajan ile sudayken, yüzmek için bacaklarını bu kadar hızlı hareket ettirebilmesine gerçekten çok şaşırdım. Suyun içinde ayaklarını son derece hızlı bir biçimde kullanması çok ilginçti. Fotoğraflarını çekmeye çalışırken, benimle göz temasını hiç kaybetmedi. Kafası çoğu zaman suyun altındaydı ve nefes almak için uzun hortumunu kullanıyordu. Tıpkı bir denizaltının periskopu gibi..."

Bakıcı Nasru'yu Rajan'ın dişlerinin üzerinde otururken görüntüleyen Naldi, bu fotoğrafla geçen aralık ayında National Geographic'in Uluslararası Fotoğraf yarışmasında birinci oldu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 09:27
banner53
YORUM EKLE

banner39