Hırka-ı Şerif'in bakımı Ramazan'a yetiştirilecek

Bilimadamları tarafından bakımı yapılan Hırka-ı Şerif'in Ramazan ayına yetiştirileceği öğrenildi.

Hırka-ı Şerif'in bakımı Ramazan'a yetiştirilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Hz. Muhammed'in (sas) vasiyeti üzerine Veysel Karani'ye verilen bin 400 yıllık Hırka-i Şerif, oluşturulan bilim kurulu tarafından korumaya alındı.

Hırka-i Şerif Camii'nde sürdürülen çalışma kapsamında mekanik temizliği, buruşuk açma işlemi ve korumaya uygun malzemelerle beslenerek havalandırılması yapılacak Peygamber yadigârı, önümüzdeki Ramazan'a yetiştirilecek.

Hırka-i Şerif'in bakım ve onarımı için oluşturulan Bilim Kurulu'nda görevli Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Prof. Dr. Nevin Enez'in verdiği bilgiye göre eserin önce çok düşük devirli bir vakum cihazıyla mekanik temizliği yapılacak.

Ardından soğuk buharlama sistemiyle buruşuk açma işlemi gerçekleştirilecek. Bakım ve onarımda İtalyan restoratör Marina Zingarelli çalışacak. Sonraki aşamada hırka, uygun kalitede malzemelerle beslenecek. Eserin sergileneceği vitrin iklimlendirilecek. Nem, sıcaklık kontrol altına alınacak. Hava kirliliği önlenecek. Daha sonra aynı iklimlendirme, mekânlarda da yapılacak ve bu suretle eserin gelecek kuşaklara taşınması sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 15:07
banner53
YORUM EKLE

banner39