Hiroşima'da atom kurbanları anıldı

ABD saldırısında ölen 240 binden fazla kişi, Japonya'da atom bombasının düştüğü yerde düzenlenen törenle anıldı.

Hiroşima'da atom kurbanları anıldı

Japonya'da, ABD'nin Hiroşima kentine attığı ilk atom bombasının 61. yıldönümünde ölenler törenlerle anıldı. Başkent Tokyo'nun 690 kilometre güneybatısındaki Hiroşima'da yaklaşık 45 bin kişinin katıldığı törende, atom bombasının atıldığı an olan saat 08:15'te çan çalındı, kurbanlar anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve yüzlerce güvercin salıverildi.
Hiroşima belediye başkanı Tadatoşi Akiba, Hiroşima Barış Parkında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, dünyada bütün nükleer silahların ortadan kaldırılması çağrısında bulunarak, dünyada atom bombası saldırısına uğrayan tek ülke olan Japonya'nın bu konuda liderlik rolünü üstlenmesini istedi. ABD'nin 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima'ya attığı atom bombası 140 binden fazla kişinin hemen veya birkaç ay içinde ölümüne yol açmıştı. ABD, Hiroşima'dan üç gün sonra 9 Ağustos'ta da Nagazaki'ye bomba atmış, burada da 80 bin kişi hayatını kaybetmişti.

ALMANYA'DA DA ANILDI

İkinci Dünya Savaşı sırasında Japonya'nın Hiroşima kentine atılan atom bombasında hayatını kaybedenler, Almanya'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen törenlerle de anıldı. Atom bombasının atılışının 61. yılında Hiroşima'nın kardeş şehri olan Hannover kentinde düzenlenen törende, Japonya'dan getirtilen bir barış çanı çalındı. Başkent Berlin'deki anma törenine, atom bombasının atılışı sırasında Hiroşima'dan kurtulan bir kişi de katıldı. Frankfurt ve Hamburg kentlerinde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı anma törenlerinde de, atom bombaları ve dünyadaki silahlanma protesto edildi. ABD'nin savaşı sona erdirmek amacıyla 6 Ağustos 1945 tarihinde Hiroşima'ya attığı atom bombası birkaç ay içinde yaklaşık 140 bin kişinin ölümüne neden olmuştu. Nagazaki kentine atılan ikinci atom bombasından sonra Japonya kayıtsız şartsız teslim olmuştu.
Bombanın radyoaktif etkisinden dolayı günümüzde hala her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER