banner15

Hiroşima'nın ardındaki Yahudi'ye Haaretz'den övgü!

Hiroşima'ya atılan atom bombasının 46. yılında, Haaretz'de, katliamın arkasındaki Yahudi isme övgü dolu bir makale yayınlandı

Hiroşima'nın ardındaki Yahudi'ye Haaretz'den övgü!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Japonya dün Hiroşima'ya atılan ilk atom bombasının ve ilk nükleer katliamın yıldönümünü gözyaşları ile andı.

Dünyanın farklı köşelerinden nükleer silahlanmanın sona ermesi ve binlerce insanı hayatını kaybettiği bu dehşetin bir kez daha yaşanmaması için çağrılar yapıldı.

İsrail gazetesi Haaretz ise, Hiroşima'ya atom bombası atılmasında rolü olan, ikinci görevi Kukura şehrine sis nedeniyle bomba atamadığı için Nagasaki'nin bombalanmasında ısrar eden bir yahudi askerin hikayesiyle çıktı okurların karşısına...

İkinci dünya savaşı sırasında Amerikan ordusunda görev yapan üsteğmen Jacob Beser'in, Japonya'nın iki şehrine atılan atom bombaları konusundaki istekliliğini öven makalede, Beser'in hayatı boyunca İsrail'e gelmemiş olması ve İsrail'in nükleer silahlanmasında rol alamamasından şikayet edildi.

Yazıda, Amerikan ordusunda uçuş radarı uzmanı olarak çalışan Jacob Beser'in, Hiroşima'ya atılan atom bombasından sonra, planlandığı gibi Kukura'ya atılacak ikinci bomba için hazırlıklara başladığı aktarıldı.

Ancak, şehrin üzerini örten yoğun sis nedeniyle gerçekleşmeyen bu ikinci operasyondan sonra, Amerikalı yetkililer bombalamayı durdurmayı düşünmeye başladı. Haaretz, Beser'in "görevi tamamen iptal etmemesi için komutanını ikna ettiğini, ikinci bombanın Nagasaki'ye atılmasını sağladığını" duyurdu.

Makalede, 1992'de Amerika'da ölen Beser'in, son günlerine kadar binlerce Japon'un ölümüne neden olan nükleer felakette oynadığı rolden pişmanlık duymadığı da ifade edildi.

6 Ağustos 1945'te yerel saatle 08:15'de Amerika Birleşik Devletleri "Enola Gay" adlı bir B-29 bombardıman uçağından bıraktığı little boy (küçük çocuk) isimli atom bombasıyla ilk anda 70 bin kişilik katliamı gerçekleştirdi.

Bu nükleer felaketin üzerinden geçen 64 yılda, Hiroşima ve Nagasaki'de bombanın insanlar ve çevre üzerinde yaptığı etkiler ise devam ediyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 15:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
talip emin
talip emin - 10 yıl Önce

böyle cinayetler ancak onlara yakışır. şeytanın yeryüzündeki müttefikleridirler.

memocan
memocan - 10 yıl Önce

allahta onun o geldigi alcak soyu yok etsin insallah.insanliklari supheli bu alcaklarin.cehennem atesinde yanarlar insallah, birakalim allah cezalarini versin

banner39

banner36

banner37

banner35