banner15

Hırvat eski lideri Mesiç ölüm tehditleri alıyor

Hırvatistan eski devlet başkanı Stipe Mesiç'e yönelik ölüm tehditleri hakkında soruşturma başlatıldı

Hırvat eski lideri Mesiç ölüm tehditleri alıyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hırvatistan İçişleri Bakanlığı, eski Devlet Başkanı Stipe Mesiç'in telefon ve internet üzerinden ölüm tehditleri aldığını ve bunların sorumlularının bulunması amacıyla çalışma başlatıldığını bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Krunoslav Borovec yaptığı açıklamada, Hırvatistan'da 10 yıl Devlet Başkanlığı yapan Mesiç aleyhine sosyal paylaşım ağı facebookta ''Mesiç'e Ölüm'' adlı bir grup oluşturulduğunu belirtti. Yapılan araştırmada, yaklaşık 5 bin üyesi bulunan grubun kurucusunun Kosovalı bir Sırp olduğunun tespit edildiğini kaydeden Borovec, bu kişinin yakalanması ve adalete teslim edilmesi amacıyla çalışma başlatıldığını ifade etti.

Borovec, Mesiç'in elektronik posta adresine de 2009 yılından beri ölüm tehditlerinin geldiğini belirterek, tehditleri gönderenlerin bazılarının yakalandığını söyledi.

Eski Devlet Başkanı Stipe Mesiç de Hırvatistan'ın resmi haber ajansı Hina'ya yaptığı açıklamada, ''Beni korkutamazlar. Bunlar aldığım ilk tehditler değil. Bunların anlamı yok, çünkü en sonunda savaş suçlusu (1992-1995 arasındaki Bosna savaşında Srebreniça'da 8 bin erkeğin katledilmesi emrini veren Sırp general Ratko) Mladiç'i adalete teslim etmek zorunda kalacaklar'' şeklinde konuştu.

Mesiç, kendisine yönelik tehditlerin kaynağının Çetnikler olduğunu belirtti.

Görevini 18 Şubatta İvo Yosipoviç'e devreden Mesiç, Bosna Hersek'teki Sırp Cumhuriyetinin Başbakanı Milorad Dodik'in, "Bosna-Hersek'ten ayrılmak için referandum yapabiliriz" şeklindeki açıklamasına sert tepki göstermişti. Mesiç, Dodik'e hitaben, "Ayrılmaya kalkarsanız orduyu devreye sokarım" demişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 13:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35