banner15

Hırvatistan'dan AB'ye mayın temizliği çağrısı

Hırvat hükümeti, 1991-1995 arasında döşenen mayınların temizlenebilmesi için Avrupa Birliği'nden yardım istedi

Hırvatistan'dan AB'ye mayın temizliği çağrısı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hırvatistan'da mayın temizliğinden sorumlu olan hükümet yüzlerce hektarlık mayınlı araziyi temizlemekte yetersiz kalınca Avrupa Birliği'nden yardım istendi.

1991 ile 1995 yılları arasında döşenen binlerce mayının bir kısmını temizleyen Hırvat hükümeti, geri kalan mayınların temizlenmesinin bu imkanlarla 50 yılı bulacağını kaydetti.

Savaştan sonraki 14 yıl boyunca 500 insanın hayatını kaybetmesine, bin 500 kişinin de sakat kalmasına neden olan mayınlar için, şimdiye kadar sadece turistik bölgelere yakın olan arazilerde, yollarda ve kamusal alanlarda temislik faaliyetlerinin yapıldığı belirtiliyor.

Bugüne kadar uluslararası yardımlara sıcak bakmayan Zagreb yönetimi, 2011 yılında üye olmayı planladığı AB'ye katılımdan önce mayınlarından kurtulmak istiyor.

Özellikle Sırbistan sınırındaki ormanlık ve engebeli arazide yapılacak mayın temizleme çalışmaları için milyonlarca avroluk maddi desteğe ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Ancak bölgedeki arazilerin çoğunun özel mülk olması nedeniyle AB yardımı talep edilmesi imkansız görülüyor.

Avrupa Birliği'nin mayın temizliği projesinde yer alan ülkeler arasında da Hırvatistan bulunmuyor.

AB, 2007 ile 2013 yılları arasında Belarus, Bosna, Kosova, Ukrayna, Afganistan, Laos ve Kamboçya'daki mayın temizleme projelerine kaynak aktaracak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 13:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35