Hisarcıklıoğlu: AB önyargıyı bırakmalı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Tarihi önyargılar, Türkiye'nin öteki' olarak değerlendirilmesine neden olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu: AB önyargıyı bırakmalı

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

 

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-AB katılım sürecinin başarılı bir biçimde yürütüldüğünü söylemenin imkansız olduğunu ifade ederek, "Tarihi önyargılar, Türkiye'nin bir ortak değil, aksine 'öteki' olarak değerlendirilmesine neden oluyor" dedi.

 

İktisadi Kalkınma Vakfı, AB-Türkiye ilişkilerinin temelini oluşturan Ankara Anlaşması'nın imzalanmasının 45. yılı dolayısıyla bir panel düzenledi.

 

"Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki İlişkiler"in değerlendirildiği panele TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı Prof Dr. Haluk Kabaalioğlu, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini, AB Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Nirj Deva katıldı.

 

VİZE HALA ÖNÜMÜZDE ENGEL

Hisarcıklıoğlu, Anlaşmanın gümrük birliğinin yanında işçilerin ve hizmetlerin serbest dolaşımını da öngördüğünü, ancak bu alanda mesafe alınamadığını vurgulayarak, "Türk işçiler, işverenler, esnaf, öğrenci, sanatçı, medya mensupları, kısaca kamu bürokratlarının dışındaki insanlar vize engeliyle karşı karşıya kaldı" dedi.

 

Vize konusundaki yaklaşımın, Türkiye ile AB'nin hala ortak olamadığını ortaya koyduğunu ifade eden Hisarcıklığoğlu, "Tarihi önyargılar, Türkiye'nin bir ortak değil, aksine hala "öteki" olarak değerlendirilmesine neden oluyor. Oysa, biz her alanda ortak olmalıyız, maalesef halen AB'de ortaklık denilince, belli çevrelerin aklına "imtiyazlı ortaklık" geliyor" dedi.

AB'YE MASA DA DEĞİL EKONOMİK OLARAK GİRELİM

"Avrupa Birliği katılım süreci, Türkiye için çok ciddi bir dönüşümü getiriyor. Bizim üyelerimiz de bu dönüşümün hem kaybedenleri hem de kazananları arasında olacak" diyen Hisarcıklıoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

 

"Türkiye'nin tempolu ekonomik büyümesi olmadan, istihdam piyasasındaki kadın nüfus oranı yüzde 25'lerden yüzde 50'lere çıkmadan, genç nüfusa gerekli imkanlar sağlanmadan, AB ortalamasının çok üstünde olan tarımsal nüfus için imalat ve hizmet sektöründe istihdam imkanı oluşturulmadan masa başı müzakerelerle, AB'ye katılım sürecinin başarılı olmasını kimse beklemesin. Türkiye-AB katılım sürecinin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü söylemek mümkün değil. Bu süreci, bir türlü gündemimizin en öncelikli konusu haline getiremiyoruz. Reformları, kendi halkımız için yaptığımızı unutuyoruz."

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2008, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER